ASA Partnerem Kongresu Zdrowia Seniorów
ASA Partnerem Kongresu Zdrowia Seniorów
ASA Partnerem Kongresu Zdrowia Seniorów
ASA Partnerem Kongresu Zdrowia Seniorów
ASA Partnerem Kongresu Zdrowia Seniorów
ASA Partnerem Kongresu Zdrowia Seniorów
Data publikacji: 14.11.2017r.drukujdrukuj

Kategoria: Aktywności

ASA Partnerem Kongresu Zdrowia Seniorów

ASA od wielu lat aktywnie współpracuje i wspiera działania Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które są jedną z form aktywizacji ludzi starszych. Ośrodki takie stwarzają im realizację zadań i marzeń, których wcześniej z powodów zawodowych, osobistych, ekonomicznych czy też losowych nie mogli zrealizować.

Tym razem przyjęliśmy zaproszenie od Pani Prezes Krystyny Męcik z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach,  która już po raz czwarty, w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” w Zawierciu zorganizowała Kongres Zdrowia Seniorów.

Tematem tegorocznego Kongresu, jaki odbył się 20 października 2017, a któremu od początku przyświeca hasło: „Starzejmy się w dobrym stylu”, było zdrowie psychiczne – niepełnosprawność, uzależnienia, które nadal są wśród społeczeństwa zagadnieniem tabu.

Przybliżenie problemów zdrowia psychicznego oraz metod radzenia sobie w depresji stanowiły główne tematy wykładów oraz prelekcji, które złożyły się na Kongres Zdrowia Seniorów. Szczególnie w okresie senioralnym profilaktyka oraz edukacja zdrowotna jest niezwykle ważna. Rozmowy o zdrowiu psychicznym to bardzo ważne działanie, ponieważ społeczeństwo nie przyznaje się do tego rodzaju schorzeń. Depresje, nerwice oraz różnego rodzaju fobie to tylko niektóre zaburzenia psychiczne, które coraz częściej diagnozuje się u pacjentów. Ich liczba rośnie, a o istnieniu problemu świadczy chociażby rosnąca liczba samobójstw ludzi w każdym wieku.

„Tradycyjnie zwykliśmy traktować zdrowie, jako brak choroby. Jednak zdrowie to coś więcej, to stan fizyczny, psychiczny i społeczny. I mitem jest, że choroby psychiczne są rzadko spotykane. One są dosyć powszechne, jednak niezdiagnozowane” – stwierdziła dr Aleksandra Sarna, która dla seniorów opracowała wykład inauguracyjny pt. „10 mitów na temat zdrowia psychicznego i krótki przepis jak żyć zdrowo i szczęśliwie”.

Prawidłowa diagnoza oraz w odpowiednim czasie podjęte leczenie pozwala wyleczyć dolegliwości psychiczne. W tej kwestii szczególnie ważną rolę odgrywa podejście holistyczne w aspekcie psychiki człowieka, które zapobiega przykrym konsekwencjom stanu umysłu, jakim mogą być różnego rodzaju uzależnienia. O metodach leczenia, rodzajach wsparcia dla chorych i ich rodzin oraz ośrodkach, które podejmują różnego rodzaju formy opieki nad starszym pacjentem opowiedzieli prelegenci panelu dyskusyjnego.

W czasie trwania kongresu jego uczestnicy mieli możliwość wykonania podstawowych badań, a także wziąć udział w konkursach oraz prezentacjach sprzętu medycznego. Niespodzianką przygotowaną specjalnie na Kongres Zdrowia Seniorów była ogólnopolska Karta Seniora.

Kongres uświetniły występy artystyczne, którymi seniorzy przekazali publiczności pozytywną energię oraz pokazali dystans do samych siebie.

Dziękujemy wszystkim Seniorom biorącym udział w Kongresie za propagowanie aktywnego stylu życia, profilaktyki i krzewienie idei zdrowotnych, a Pani Prezes za naszą wieloletnią współpracę, za którą otrzymaliśmy pisemne Podziękowanie.


Nasze marki: