Katarzyna Sawicka z ASA w towarzystwie Henryki Krzywonos- Strycharskiej.
Stanislaw Kalicki z Fundacji "Już pomagam", będącej organizatorem akcji
Na tych, którzy włączyli się do akcji czekały upominki od ASA
Katarzyna Sawicka z ASA
Data publikacji: 17.03.2014r.drukujdrukuj

Kategoria: Aktywności

Novocardia dziękuje honorowym dawcom krwi w Gdańsku i Rumi

Katarzyna Sawicka z ASA uczestniczyła w dniach 15-16 marca w akcji zorganizowanej przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku oraz Fundację DKMS Polska, Stowarzyszenie KrewAktywni oraz Fundację Już pomagam.
 
Podczas tej akcji wszyscy chętni mogli honorowo oddać krew i zapisać się do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego. Akcji towarzyszyło hasło: Tutaj i teraz możesz zacząć ratować komuś życie…
 
Zarówno w Gdańsku, jak i w Rumi, do zarejestrowania się w krajowym banku szpiku kostnego przekonywała i namawiała odwiedzających centra handlowe także pani Henryka Krzywonos – Strycharska, znana głównie jako była działaczka opozycji w okresie PRL. Pani Henryka Krzywonos – Strycharska przez wiele lat prowadziła w Gdańsku rodzinny dom dziecka. Wychowała 12 dzieci, a po przejściu na emeryturę zaangażowała się w działalność ruchu społecznego „Kongres Kobiet”, który przyznał jej tytuł „Polka Dwudziestolecia”. Za swoje zasługi została także odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Uśmiechu.
 
Twoja krew ratuje życie innych
Rejestracja potencjalnych dawców szpiku i zbiórka krwi odbywała się w specjalnym autobusie, który 15 marca stanął na terenie parkingu CH Auchan Gdańsk, a 16 marca na terenie parkingu Portu Rumia. Te osoby, które miały wątpliwości związane z  bezpiecznym oddaniem krwi i zarejestrowaniem się, były kierowane m.in. przez Katarzynę Sawicką do obecnych na miejscu lekarzy.
Wyjaśniali oni kwestie związane z oddaniem krwi, w tym  kto może zostać dawcą krwi,  czyli… że musi to być osoba zdrowa, w wieku 18 – 65 lat, o masie ciała nie mniejszej niż 50 kg. Nie może być pod wpływem alkoholu, narkotyków oraz leków. Specjaliści uspakajali również, że i rejestracja w banku potencjalnych dawców szpiku kostnego jest bardzo prosta i szybka. Polega na samodzielnym pobraniu wymazu z jamy ustnej i zajmuje tylko chwilę.
 
Na tych, którzy oddali krew i zadeklarowali chęć zastania  dawcą szpiku czekały gorące podziękowania oraz upominki, w tym także od ASA. Otrzymali oni preparat Novocardia, który pomoże im dbać o zdrowie i siłę swojego serca i układu krążenia.
 
Jak przekonywał Stanisław Kalicki Kanclerz Fundacji Już Pomagam, będącej jednym z współorganizatorów, rejestracja jako potencjalnego dawcy szpiku jest bardzo poważną decyzją. Kiedy okaże się, że jesteśmy „genetycznym bliźniakiem”, dajemy komuś szansę na nowe życie. W Polsce bowiem co druga osoba zakwalifikowana do przeszczepienia szpiku kostnego nie znajduje spokrewnionego dawcy. Im więcej potencjalnych dawców w bazach, tym większe szanse dla chorych.
 
W imieniu organizatorów i własnym dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej akcji. Ich krew będzie wykorzystywana w leczeniu szpitalnym wielu chorych - pół litra krwi może uratować życie nawet 3 osobom. A wśród potencjalnych dawców może się znaleźć przynajmniej jeden, ale jakże potrzebny  „genetyczny bliźniak”.


Nasze marki: