Światowy Dzień Cukrzycy
Data publikacji: 14.11.2014r.drukujdrukuj

Kategoria: Aktywności

Światowy Dzień Cukrzycy

14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy. Międzynarodowe święto przypada w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga. Święto ma zwrócić uwagę na globalny wymiar cukrzycy, zwiększyć świadomość społeczną na temat tej choroby i promować właściwe działania profilaktyczne.
 
Szacuje się, że około 285 milionów ludzi na świecie choruje na cukrzycę, z czego 90% cierpi na cukrzycę typu 2 (tzw. cukrzyca dorosłych), do której w dużej mierze przyczynia się otyłość i niezdrowy styl życia.
 
Prognozy na przyszłość są bardzo niepokojące – do roku 2030 liczba chorych może się nawet podwoić. Co gorsze, miliony osób nie wiedzą o tym, że chorują, a nieleczona cukrzyca stopniowo wyniszcza organizm (problemy ze wzrokiem, nerkami, sercem, zaburzenia neurologiczne czy tak zwana „stopa cukrzycowa”). Według raportu „Cukrzyca, ukryta pandemia 2014” przygotowanego przez Gdański Uniwersytet Medyczny i firmę Novo Nordisk, w Polsce na cukrzycę choruje 3 mln osób z czego milion nie wie, że jest chora.
 
Cukrzyca jest co prawda chorobą nieuleczalną, jednak można nad nią zapanować. Tej tematyce w najbliższych dniach będzie poświęconych wiele happeningów, konferencji i pikników. Na wielu z nich będzie można wykonać pomiar poziomu cukru we krwi.
 
Poziom cukru we krwi każdy z nas powinien profilaktycznie zbadać sobie raz w roku. Jeśli wyniki będą poza normą, lekarz zleci szczegółowe badania, które potwierdzą lub wykluczą cukrzycę.
 
Poziom cukru we krwi badać muszą przede wszystkim osoby po 45. roku życia, które:

  • mają nadwagę lub są otyłe,
  • mają podwyższony poziom cholesterolu lub trójglicerydów,
  • cierpią na nadciśnienie tętnicze
  • oraz choroby serca i naczyń krwionośnych.

 
Oznaczanie poziomu cukru we krwi (glikemii) odgrywa podstawową rolę w diagnostyce i kontroli cukrzycy. Badanie to powinny również regularnie wykonywać osoby zdrowe. Dlatego zachęcamy i zapraszamy na akcje organizowane przez ASA pod patronatem Diabetamidu, gdzie bezpłatnie można zmierzyć nie tylko poziom cukru, ale także cholesterolu. Najbliższa taka akcja odbędzie się 18 listopada w Łodzi.
 
Już dziś w dzienniku Metro ukaże się kolejna edycja publikacji "Życie z cukrzycą". Celem projektu jest edukacja społeczeństwa w zakresie profilaktyki oraz leczenia cukrzycy, a także pokazanie, iż życie diabetyka przy zachowaniu pewnych norm może być w pełni szczęśliwe.
Warto przeczytać m.in. o tym, że… „Samokontrola w cukrzycy to dłuższe i zdrowsze życie”.
 
Publikacja dostępna w wersji on-line (pdf) - kliknij tutaj!
Zapraszamy do lektury.
 


Nasze marki: