Antybiotykoterapia a kobiece zdrowie intymne
Data publikacji: 19.11.2014r.drukujdrukuj

Kategoria: Informacje ogólne

Antybiotykoterapia a kobiece zdrowie intymne

W związku z przypadającym na 18 listopada Europejskim Dniem Wiedzy o Antybiotykach, z inicjatywy Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób w wielu krajach Europy, w tym w Polsce, prowadzone są kampanie informacyjne na temat antybiotyków. Celem tych działań jest zwiększenie świadomości właściwego przyjmowania tych leków, zasad ich stosowania, a także możliwych skutków ubocznych.
 
Większość pacjentów nie kwestionuje korzyści wynikających ze stosowania antybiotykoterapii. Dzięki nim leczenie stało się bardziej skuteczne.
 
Antybiotyki są dziś powszechnie dostępne.  Wiąże się to jednak z poważnymi problemami – jednym z najpoważniejszych jest zbyt częste stosowanie antybiotyków, przez co chorobotwórcze bakterie stają się coraz bardziej odporne na ich działanie. Innym częstym błędem jest nieuzasadnione przyjmowanie antybiotyków, na przykład w przypadku zwykłego przeziębienia czy grypy, wywoływanej przez wirusy.
 
Antybiotykoterpia, tak jak każda forma leczenia, ma więc swoje plusy i minusy. Niepożądanym skutkiem zastosowania antybiotyków jest ich właściwość niszczenia nie tylko drobnoustrojów chorobotwórczych, ale także prawidłowej flory bakteryjnej ustroju, co w konsekwencji prowadzi do zaburzenia naturalnej biocenozy przewodu pokarmowego oraz dolnego odcinka cewki moczowej, a u kobiet także pochwy.
 
Lekarze świadomi niekorzystnych działań, jakie może wywołać kuracja antybiotykami, zalecają jednoczesne stosowanie  probiotyków czyli specjalnie wyselekcjonowanych kultur bakteryjnych lub drożdży, najczęściej pałeczek kwasu mlekowego (Lactobacillus).
 
Antybiotykoterpia a kobiece zdrowie intymne
Probiotyki przynoszą wymierne korzyści dla zdrowia intymnego kobiety. Optymalizują funkcję komórek układu immunologicznego, odpowiadają za utrzymanie prawidłowego odczynu wydzieliny pochwowej, produkcję nadtlenku wodoru oraz bakteriocyn. Nawet długotrwała profilaktyka bakteriami probiotycznymi nie niesie za sobą działań ubocznych, ryzyka przedawkowania czy powikłań zdrowotnych związanych z leczeniem. Dało to podstawy do zastosowania leków probiotycznych jako elementu uzupełniającego terapię tradycyjnymi preparatami przeciwgrzybicznymi czy przeciwbakteryjnymi. Co więcej, regularne stosowanie probiotyków już po zakończeniu właściwej antybiotykoterapii, ma na celu uzyskanie długotrwałego wyleczenia i/lub zmniejszenie częstości nawrotów infekcji w obrębie pochwy.
 
LaciBios femina – to nowoczesny doustny probiotyk ginekologiczny, zawierający dwa specjalnie wyselekcjonowane szczepy pałeczek kwasu mlekowego: Lactobacillus rhamnosus GR-1 i Lactobacillus Reuteri RC-14. Dzięki wysokiemu powinowactwu w/w szczepów bakterii probiotycznych do komórek nabłonka pochwy, dróg moczowych i przewodu pokarmowego kobieta może uzyskać korzystny efekt polegający na ochronie tych narządów przed niekontrolowanym namnażaniem bakterii chorobotwórczych.
 
Kiedy brać antybiotyki? Co to jest antybiogram i kiedy należy go wykonać? Co to są probiotyki? Dlaczego to kobiety są szczególnie narażone na destrukcyjne działanie antybiotyków? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z dr n.med. Jackiem Tomaszewskim - ginekologiem z II Katedry I Kliniki Ginekologii AM w Lublinie.
www.rmfclassic.pl/program/Pelna-Harmonia-wszystko-o-antybiotykach
 


Nasze marki: