Epikrem - zadbaj o woje stopy
Data publikacji: 01.03.2017r.drukujdrukuj

Kategoria: Informacje ogólne

Wkrótce wiosna - zadbaj o woje stopy

Wkrótce wiosna. To doskonały moment, aby przyjrzeć się swoim stopom. Szerokość geograficzna, w której żyjemy, powoduje, że większość roku nasze stopy są „zamknięte" w zakrytych butach. W związku z tym, niewiele osób im się odpowiednio przygląda. Statystyki mówią same za siebie -zabiegi pedicure w Polsce w okresie jesienno-zimowym spadają o 80 %! Mam nadzieję, że teraz, gdy nadchodzą coraz cieplejsze dni,  więcej osób zwróci  uwagę na swoje stopy i odpowiednio o nie zadba.

Poniżej przedstawiam najpopularniejsze choroby, które mogą pojawić się u każdego z Was. Warto sprawdzić jak się ich ustrzec, zastanowić - czy moje stopy są odpowiednio pielęgnowane i co jeszcze należy zrobić, by się ich potem nie wstydzić.

Grzybica stóp – może wystąpić gdy nasze stopy dużo czasu spędzają w zakrytych butach. To idealne miejsce do namnażania bakterii (ciepło, wilgoć i bark światła). Grzybica może powodować suchość skóry, zaczerwienienie, pęcherze, świąd i łuszczenie. Jeśli nie wyleczymy jej od razu, infekcja może być trudna do zwalczenia. Jeśli nie będzie odpowiednio leczona, zakażenie może powrócić. Aby zapobiec infekcji, należy utrzymywać stopy - zwłaszcza obszar między palcami - czyste i suche. Zmieniajmy swoje buty i skarpetki lub pończochy często, aby pomóc utrzymać suche stopy. Warto swoje stopy codziennie „potraktować” proszkiem do stóp.

Haluksy - jest to deformacja stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Charakteryzuje się bocznym odchyleniem palucha z towarzyszącym przyśrodkowym przemieszczeniem pierwszej kości śródstopia. Uważa się, że dotyczy od 2 do 4 % populacji. - W ok. 80% deformacja występuje obustronnie (nie oznacza to, że jednoczasowo). Początkowo deformacja jest niebolesna. Z czasem może się stać przyczyną dolegliwości związanych z rozwojem miejscowego stanu zapalnego, który objawia się zaczerwienieniem, zwiększonym uciepleniem, pieczeniem, okresowo obrzmieniem i bólem na wysokości stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Haluksy są dziedziczne. Dodatkowo na ich powstawanie może mieć wpływ noszenie butów na wysokim obcasie. Leczenie może obejmować dobór odpowiedniego obuwia, stosowanie wkładek i aparatów korygujących, jednak tylko zabieg operacyjny pozwala na pozbycie się zmian.

Sucha skóra - może powodować swędzenie i pieczenie stóp. Używajmy łagodnego mydła w małych ilościach i kremu nawilżającego lub balsamu na nogi i stopy każdego dnia. Możemy też dodawać oleje roślinne do kąpieli wody, ponieważ sprawią one, że stopy będą lepiej nawilżone.

EPIKREM  to krem pielęgnacyjny do skóry skłonnej do świądu, nadmiernie wysuszonego i rogowaciejącego naskórka (np. na piętach). Zmniejsza świąd wywołany detergentami, likwiduje uczucie nadmiernej suchości i szorstkości naskórka, zmniejsza jego skłonność do złuszczenia. Dobrze natłuszcza skórę, zmniejsza jej szorstkość poprawiając wygląd.

Odciski i modzele - są spowodowane przez tarcie i ciśnienie, gdy kościste części nogi ocierają buty. Jeśli masz odciski i modzele, musisz skonsultować się z lekarzem. Czasami rozwiązaniem jest dobranie dobrych butów lub wkładek ortopedycznych. Samodzielne leczenie odcisków i modzeli może być szkodliwe, zwłaszcza jeśli masz cukrzycę lub słabe krążenie. W przypadku zaawansowanych zmian, są one usuwane operacyjnie przez lekarza.

Brodawki - to narośla skórne wywołane przez wirusy. Są czasami bolesne i jeśli nie są leczone, mogą się rozprzestrzeniać. Lekarz może zastosować leki, spalanie lub zamrożenia brodawek.

Palce młotkowate - powstają zazwyczaj u osób noszących buty o niewłaściwym rozmiarze. Zbyt ciasne lub za krótkie buty powodują ucisk paliczka. Tworzeniu się schorzenia sprzyja także rozwój haluksów, które wpływają na złe ułożenie palców. Duży palec przesuwa się w miejsce palca sąsiadującego, tym samym zmuszając go do wygięcia. Palce młotkowate najczęściej występują u osób, które niewłaściwie stawiają stopę na podłożu, przenosząc ciężar ciała na przednią część stopy. Niekiedy przyczyną schorzenia są wady anatomiczne oraz urazy neurologiczne, np. udar mózgu. Znacznie częściej pojawiają się u osób z nadwagą. Schorzeniu towarzyszą stany zapalne stawów i odciski. Palce młotkowate leczone są operacyjnie.

Wrastające paznokcie - to częsta przyczyna długotrwałych dolegliwości. Proces chorobowy zaczyna się w bruździe znajdującej się między brzegiem paznokcia a skórą po obu stronach paznokcia (tzw. wał paznokcia). Normalnie znajduje się tam wolna przestrzeń stanowiąca ochronę macierzy przed uszkodzeniem. Przerost wału paznokcia lub zniekształcenie palca na skutek np. grzybicy, powoduje zmniejszenie opisanej przestrzeni, co prowadzi do pogrubienia zaczerwienienia i bolesności wału paznokcia. Często towarzyszy tym dolegliwościom wyciek wydzieliny, a przerośnięta boczna część skóry pokrywa znaczną część paznokcia. Leczenie w łagodnych przypadkach polega na opatrunkach ze środków odkażających. Bardzo ważny jest sposób przycinania paznokci - na prosto, a nie na okrągło. W cięższych przypadkach wykonuje się częściowe usuniecie płytki paznokcia i wału paznokcia.

Karolina Sobczyńska-Bartos

kosmetolog,  dietetyk kliniczny

http://www.ekosmetolog.com.pl/

 

 


Nasze marki: