ASA  w trosce o stawy
Data publikacji: 02.03.2015r.drukujdrukuj

Kategoria: Nasz ekspert radzi

ASA w trosce o stawy

Znamy wyniki badań, jakie w ramach projektu „Zbadaj swoje stawy”, współfinansowanego przez naszą Firmę, przeprowadzili naukowcy z Politechniki Opolskiej. Dziękujemy wszystkim osobom, które uczestniczyły w tym w programie. Dziękujemy naukowcom i mieszkańcom Opolszczyzny, którzy skorzystali z okazji, by bezpłatnie zbadać swoje stawy.

W ciągu 10 miesięcy, zespół pod przewodnictwem dr Dawida Bączkowicza z Instytutu Fizjoterapii Politechniki Opolskiej, dzięki zastosowaniu innowacyjnej metody wibroakustycznej, która pozwala wykryć zwyrodnienia nawet w bardzo wczesnym stadium, przebadał blisko 800 osób. Spośród wszystkich dolegliwości, z którymi zgłaszali się chętni, a były to nie tylko osoby starsze, ale również  osoby do 40. roku życia, najpowszechniejszymi były zaburzenia w obrębie stawów kolanowych i skokowych, co naturalnie, najczęściej  wynika ze znacznego ich obciążenia.

Opracowana metoda pozwoliła wykryć nieprawidłowości w obrębie stawów, nawet w bardzo wczesnym stadium, a tym samym stworzyła możliwość szybkiej reakcji pacjenta -  szybko rozpocząć odpowiednią profilaktykę lub leczenie.

Badania potwierdziły, że wielu mieszkańców Opolszczyzny ma problemy ze stawami. W większości przypadków, wibroakustyczna ocena jakości ruchu powierzchni stawowych bardzo dobrze odzwierciedliła ich stan. Dotyczyło to głównie takich przypadków jak chondromalacja rzepki, uszkodzenia łąkotek, zmiany zwyrodnieniowe lub np. niezborność ruchowa związana z niestabilnością stawu.

Na podstawie przeprowadzonych badań zespól specjalistów dokonał analizy wyników i opublikował  je. Opublikowane wyniki potwierdzają, że sygnały generowane przez VAG u osób z dysfunkcjami stawów różnią się od tych generowanych  u osób ze sprawnymi, zdrowymi stawami.

Zapraszamy do zapoznania się z dwiema pracami naukowymi.

  • Age-Related Impairment of Quality of Joint Motion In Vibroarthrographic Signal Analysis
  • Joint motion quality in vibroacoustic Signac analysis for patients with patellofemoral joint disorders

Jak wyjaśnił pomysłodawca i koordynator projektu dr Dawid Bączkowicz – celem projektu realizowanego dzięki grantowi ASA, było nie tylko przeprowadzenie badań, ale także potrzeba przekazania społeczeństwu wiedzy dotyczącej przyczyn choroby zwyrodnieniowej stawów, podstawowych mechanizmów powstawania dolegliwości, jak również ich zapobiegania czy zasad leczenia. Zawsze bowiem jest tak, że świadomy siebie i własnego ciała pacjent w o wiele lepszym stopniu poddaje się leczeniu…


Nasze marki: