Higiena intymna kobiet w czasie ciąży i połogu
Data publikacji: 04.07.2016r.drukujdrukuj

Kategoria: Nasz ekspert radzi

Higiena intymna kobiet w czasie ciąży i połogu

Podczas ciąży organizm kobiety przechodzi szereg zmian. Jedną z nich jest zmiana kwasowości, czyli pH pochwy. Dzieje się to pod wpływem hormonów – w czasie ciąży wzrasta stężenie estrogenów, progesteronu i HCG, co skutkuje zmianą kwaśnego odczynu pochwy na zasadowy. W tym czasie śluzówka pochwy jest intensywnie rozpulchniona, a komórki jej nabłonka gromadzą zwiększoną ilość glikogenu. W związku z tym, że naturalna odporność organizmu podczas ciąży spada, kobieta jest szczególnie narażona na infekcje bakteryjne i grzybicze. Z badań wynika, że na takie zakażenia cierpi około 20% przyszłych mam. To dużo, zważywszy na fakt, że pojawienie się infekcji intymnych może doprowadzić do przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego, przedwczesnego odpłynięcia wód płodowych, a w rezultacie – nawet do poronienia czy przedwczesnego porodu. Profilaktyka jest więc w tym przypadku bardzo ważna.

Bardzo istotne jest także to, by w porę rozpoznać problem. Większa ilość wydzieliny z pochwy nie jest jeszcze powodem do niepokoju, o ile wydzielina ta jest wodnista i mlecznobiała, a nawet, po wyschnięciu, lekko żółtawa. Niepokojącym sygnałem jest natomiast pojawienie się upławów w intensywnie żółtym lub zielonkawym kolorze, o gęstej „serowatej” konsystencji i nieprzyjemnym zapachu. Upławom mogą towarzyszyć objawy takie jak swędzenie i pieczenie. To sygnał, że doszło do grzybiczego lub bakteryjnego zakażenia pochwy. W takim przypadku należy zgłosić się do ginekologa. Domowa kuracja nie na wiele się zda. Można jedynie, celem profilaktyki, zastosować preparaty, które działają wspomagająco na odbudowę flory bakteryjnej w pochwie.

Podczas ciąży troska o higienę intymną jest jeszcze ważniejsza niż zwykle, dlatego kosmetyki przeznaczone do tego celu należy wybierać bardzo starannie. Najistotniejszy jest płyn lub żel do higieny intymnej z kwasem mlekowym. Taki preparat nie tylko myje, ale tworzy również swoistą barierę ochronną dla pochwy, minimalizując ryzyko zakażeń i podrażnień okolic intymnych. Na rynku aptecznym dostępny jest żel LaciBios femina Pregna dostosowany do potrzeb kobiet ciężarnych i karmiących piersią.

LaciBios femina Pregna to żel do codziennej pielęgnacji okolic intymnych, który dzięki bogatej gamie naturalnych składników łagodzących zapewnia skuteczną ochronę miejsc intymnych oraz poczucie świeżości i czystości przez cały dzień. Skład preparatu jest idealnie dobrany do specyficznych potrzeb kobiety w okresie ciąży i połogu. Żel jest całkowicie bezpieczny, ponieważ bazuje wyłącznie na naturalnych składnikach.

Okolice intymne należy myć minimum dwa razy dziennie, a nawet częściej, gdy jest taka potrzeba (np. gdy kobieta silnie się poci). Do mycia absolutnie nie wolno używać gąbek czy myjek, ponieważ mokre są siedliskiem bakterii. Po umyciu należy dokładnie osuszyć okolice intymne. W torebce warto mieć zawsze chusteczki nawilżające do higieny intymnej i używać ich do odświeżenia się po każdym skorzystaniu z toalety. Przydadzą się również wtedy, gdy nie ma możliwości umycia się w normalnych warunkach (na przykład podczas podróży).

Dużą ostrożność należy zachować, korzystając z publicznych toalet, pryszniców czy basenów. W toalecie nigdy siadamy bezpośrednio na desce sedesowej, najlepiej zaopatrzyć się w specjalne jednorazowe nakładki na deskę lub też przed skorzystaniem z sedesu położyć na desce papier toaletowy. Na basen lub plażę najbezpieczniej jest zabrać dwa ręczniki, aby jeden wykorzystać tylko do wycierania okolic intymnych.

Prawidłowy kierunek mycia jest również bardzo istotny: miejsca intymne zawsze powinno się myć i wycierać od przodu ku tyłowi. Zasada ta obowiązuje również w toalecie po wypróżnieniu, pozwala bowiem zminimalizować ryzyko przeniesienia bakterii kałowych w okolice przedsionka pochwy.

W okresie ciąży wydzielina z pochwy jest zwykle bardzo obfita, warto zatem zastosować wkładki higieniczne, które powinny być zmieniane często, najlepiej co godzinę lub dwie. Wilgotna wkładka sprzyja namnażaniu się bakterii chorobotwórczych, zwłaszcza latem lub gdy kobieta intensywnie się poci.

Niewskazane są z kolei irygacje pochwy. O ile nie zleci ich w określonej sytuacji lekarz ginekolog, nie wolno wykonywać ich na własną rękę. Zabieg ten niszczy naturalną mikroflorę bakteryjną pochwy, która odbudowuje się dopiero po 3 dobach. W tym czasie grzyby lub bakterie chorobotwórcze mają czas, aby szybciej się rozmnażać.

Bielizna, zwłaszcza w okresie ciąży, powinna być przewiewna i najlepiej bawełniana. Zbyt obcisła czy wykonana ze sztucznych materiałów nie przepuszcza powietrza, powodując wzrost temperatury i przegrzewanie okolic intymnych. Wilgoć nie może być w efektywny sposób odprowadzana, w związku z czym powstaje idealne środowisko do rozwoju infekcji. Dlatego też gdy jesteśmy na plaży, po wyjściu z wody najlepiej jest zmienić niezwłocznie kostium na suchy.

Jeśli kobieta ma skłonność do częstych infekcji dróg rodnych, powinna też pomyśleć nad zmianą detergentów, w których pierze bieliznę. W czasie ciąży warto wybrać takie, które nie podrażniają miejsc intymnych. Najlepiej jest prać w płatkach mydlanych, które są delikatne, lub proszkach hipoalergicznych przeznaczonych dla dzieci.

W czasie połogu, który obejmuje zwykle okres 6-8 tygodni po porodzie, cofają się związane z ciążą zmiany narządów rodnych, a kobiecy organizm zaczyna się regenerować, powracając do stanu sprzed ciąży. Kurczenie się znacznie rozciągniętej macicy prowadzi do powstawania tzw. odchodów połogowych. Na początku przyjmują one postać obfitych krwawień ze względu na usuwanie resztek błon płodowych i drobnoustrojów. Po 2 tygodniach jest ich znacznie mniej, a barwa wydzieliny zmienia się na żółto-brunatną, a z czasem szarawą. Dlatego również w tym czasie higiena intymna to sprawa priorytetowa. Odchody połogowe to siedlisko wielu patogennych drobnoustrojów, m.in. paciorkowców i gronkowców, które sprzyjają bardzo nieprzyjemnym w skutkach powikłaniom. Okolice intymne należy myć często, używając przy tym środków stosowanych podczas ciąży. Warto jednak zamienić tradycyjne ręczniki na jednorazowe, które są bardziej higieniczne, a kąpiel w wannie zastąpić prysznicem. Leżenie w wannie niesie ze sobą ryzyko zakażenia, a zbyt gorąca woda sprzyja obfitym krwawieniom. Podczas połogu trzeba zwracać uwagę na woń wydzieliny z pochwy. Nieprzyjemny zapach może świadczyć o rozwijającym się zapaleniu błony śluzowej macicy, co wymaga niezwłocznej kontroli u ginekologa.

Oczywiście, zarówno podczas ciąży, jak i połogu nie można popadać w skrajności i przesadnie dbać o higienę intymną. Może się okazać, że efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Nieświadomie możemy doprowadzić do zubożenia naturalnej flory bakteryjnej błon śluzowych pochwy, co spowoduje, że będzie ona bardziej podatna na infekcje. Zbyt częste podmywanie się, podobnie jak brak higieny, może doprowadzić do rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych. Najlepiej myć okolice intymne przynajmniej dwa razy dziennie, a po wizycie w toalecie, jeśli nie ma innej możliwości, stosować chusteczki do higieny intymnej (np. LaciBios femina Comforta). Każdy niepokojący objaw (pieczenie, swędzenie, upławy) należy skonsultować z ginekologiem.

Karolina Sobczyńska-Bartos

Promotor Zdrowia/ Dietetyk/ Kosmetolog


Nasze marki: