Kobiece serce bije jak dzwon
Data publikacji: 04.03.2015r.drukujdrukuj

Kategoria: Nasz ekspert radzi

Kobiece serce bije jak dzwon

Novocardia Lady 45+ to unikalny skład, które wesprze je na co dzień.

Współczesna kobieta to kobieta o wielu twarzach, mogąca wszystko! To troskliwa mama, wyśmienita kucharka, wyrozumiała przyjaciółka, sumienny pracownik – robi milion rzeczy naraz i zwykle najważniejszym dla niej dobrem jest dobro jej rodziny. O sobie najczęściej zapomina. Tymczasem, brak troski o własne zdrowie może za chwilę pociągnąć za sobą poważne konsekwencje – zwłaszcza w przypadku „wielkiego” kobiecego serca. Jak o nie dbać?

My kobiety, jesteśmy ciągle w biegu…

Prawidłowo zbilansowany, różnorodny i bogaty w substancje odżywcze jadłospis nie zawsze jest tak prosty do zrealizowania w codziennym życiu jakby mogło się wydawać. Mama wiecznie zabiegana to mama, która niekoniecznie ma czas na to by myśleć o regularnym spożywaniu posiłków, wypijaniu odpowiedniej ilości wody czy aktywnym spędzaniu wolnych chwil. Przeciętny dzień każdej z nas wygląda tak samo: pobudka skoro świt, wyprawienie dzieci do szkoły, kilka kęsów śniadania chwyconych w biegu, 8-12 godzin pracy i powrót do domu, w którym czekają już spragnione obiadu pociechy oraz sterta naczyń i ubrań do prania. Gdy wreszcie siadamy na kanapie zadowolone, że wszystko zostało zrobione – najczęściej jest już późny wieczór i raczej rzadko kiedy mamy ochotę na to, by nieco bardziej o siebie zadbać. Pół biedy jeśli przynajmniej wcześniej pójdziemy spać i nasz organizm zdąży się zregenerować. Częściej jednak kobiety kładą się ostatnie, a wstają pierwsze. A ciało się buntuje…

Dobra dieta procentuje na lata, ale…

Właściwa dieta, regularna, pełna wartościowych produktów – to podstawa. Każda z nas doskonale o tym wie. Tylko czy można szukać cennych składników w czekoladowych chrupkach na śniadanie, gotowym, mielonym mięsie na obiad i fast-foodzie na kolację? Niekoniecznie i choć zdajemy sobie z tego sprawę, często jako mamy lub po prostu zabiegane kobiety – żywimy się tym co zostanie po dzieciach lub wpadnie nam w ręce. Tymczasem, w dobrym menu każdej z nas powinny się znaleźć przede wszystkim produkty bogate w kwasy omega-3, żelazo czy witaminę D. Równie ważny jest jeszcze kwas foliowy oraz przeciwutleniacze, które dbają o naszą urodę, opóźniają procesy starzenia się organizmu i obniżają ryzyko rozwoju nowotworów, a także wapń oraz witamina K wspierające prawidłowy metabolizm tkanki kostnej. Większość z tych składników znajdziemy w żywności – oczywiście pod warunkiem, że postawimy na jakość, a nie ilość. Rzeczywistość bywa jednak różna i jeśli okaże się, że codzienna dieta sprawia nam problem, może lepiej byłoby zastanowić się nad uzupełnieniem tego co brakuje? Ważne jednak by wybrać coś, co będzie do nas pasować idealnie. Nie sztuką przecież jest sięgnąć po wielowitaminowe preparaty „na wszystko”, podczas gdy część z jego składników spokojnie z dietą dostarczamy. Na co zwrócić uwagę – zwłaszcza w odniesieniu do kobiecego serca?

Wciąż jemy za mało ryb

Kwasy omega-3 należą do grupy tzw. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Z racji tego, że nasz organizm nie potrafi sam sobie ich syntetyzować, musimy dostarczać je wraz z pożywieniem. Niestety, praktyka pokazuje, że choć dużo w tym temacie wiemy, a reklamy chociażby popularnego oleju rzepakowego, w których przewijają się rzeczone hasła już wcale nas nie dziwią – wciąż nasza dieta pozostawia pod tym względem wiele do życzenia. Dlaczego? Najcenniejszym źródłem kwasów omega-3 są ryby morskie, a w zasadzie ich tłuszcz. Przeciętny Polak ryby jada rzadko lub wcale. Jest to więc jedna z przyczyn dla których związki te występują w ilościach niedoborowych w naszej diecie. Dobrym ich źródłem są również orzechy włoskie, migdały, siemię lniane oraz tofu, ale niestety i te produkty pojawiają się na naszych talerzach zbyt rzadko. Tymczasem, kwasy omega-3 przynoszą naszemu organizmowi wiele korzyści m.in. wspierają naszą odporność, obniżają ryzyko zachorowania na raka, cukrzycę typu II, jak również obniżają ciśnienie tętnicze krwi, regulują rytm pracy serca oraz poprawiają elastyczność i sprawność naczyń krwionośnych. W przypadku kobiet, które nieustannie się gdzieś spieszą, wszystkim martwią i stresują – znaczenie to jest niebagatelne. W dodatku, wyniki badań wskazują na to, że niedobór kwasów omega-3 ma istotny związek z rozwojem depresji, na którą cierpi coraz więcej z nas. Specjaliści twierdzą, że klasyczne leczenie przeciwdepresyjne wsparte odpowiednią dawką kwasów omega-3 zwiększa skuteczność podjętej terapii. Dieta bogata w te kwasy usprawnia przepływ krwi, a tym samym poprawia dostępność składników odżywczych do mózgu (przykładowo glukozy), co polepsza nastrój i ogólne samopoczucie, a więc zapobiega rozwojowi stanów depresyjnych.

Nie zawsze jest nam dane słońce

Witamina D, zwana witaminą słońca, podobnie jak kwasy omega-3 odgrywa kolosalną rolę w ludzkim organizmie. Popularnie łączymy ją z prawidłowym wzrostem i mineralizacją kości (głównie u dzieci), ale okazuje się, że jej znaczenie jest o wiele większe. Nawet 80-100% dobowego zapotrzebowania na nią pochodzi z biosyntezy mającej miejsce w naszej skórze. Jednakże w strefie klimatu umiarkowanego, w którym żyjemy, ilość promieni słonecznych w okresie jesienno-zimowym jest niewystarczająca, aby wytworzyła się ona w skórze w odpowiednich ilościach. A ponieważ zaledwie niewielki procent witaminy D pochodzi ze spożywanych przez nas pokarmów – ryb czy żółtek jaj, specjaliści od pewnego czasu zalecają rozważenie suplementacji tejże witaminy, nie tylko w przypadku niemowląt, ale i dorosłych. Oprócz zwiększenia ryzyka rozwoju krzywicy, osteomalacji czy osteoporozy, niedobór witaminy D przyczynia się bowiem do wzrostu ryzyka rozwoju cukrzycy typu I, nowotworów piersi i jelita grubego, chorób sercowo-naczyniowych oraz zespołu metabolicznego, o którym w ostatnim czasie jest coraz głośniej.

Monakolina K przyczynia się do utrzymania właściwego stężenia cholesterolu we krwi

W 2011 roku Panel EFSA do spraw żywności dietetycznej, żywienia i alergii (NDA) wydał opinię w temacie zasadności suplementacji monakoliny K w kierunku utrzymania prawidłowego stężenie cholesterolu frakcji LDL (tzw. złego cholesterolu) we krwi.  Związek monakolina K to naturalny składnik żywności - otrzymuje się go na drodze fermentacji tradycyjnego, chińskiego produktu - czerwonego ryżu. Jego skuteczność potwierdzają badania, a ponadto jest łatwo dostępny dla pacjenta, przez co może stanowić alternatywną metodę na poprawienie profilu lipidowego.

W 2005 roku przeprowadzono jedno z badań nad monakoliną K, w którym sprawdzano skuteczność hipolipemizującego działania produktu fermentacji drożdży Monascus purpureus i ryżu Went. W grupie 79 pacjentów w wieku 25–65 lat z rozpoznaną dyslipidemią zastosowano terapię, w czasie której części ochotników przez 8 tygodni podawano 600 mg czerwonych drożdży (Monascus purpureus), podczas gdy grupa kontrolna otrzymywała placebo. Efektywnie, każdy pacjent otrzymywał 5,7 mg monakoliny K na dobę. Rezultaty przełożyły się na dosyć wyraźny efekt hipolipemizujący, najsilniej wyrażony w zakresie redukcji stężeń frakcji LDL. Po 8 tygodniach w grupie otrzymującej Monascus purpureus z ryżu zaobserwowano redukcję stężenia cholesterolu frakcji LDL aż o 27,7%, cholesterolu całkowitego – o 21,5%, a triglicerydów – o 15,8%. Jednocześnie, wzrosło – choć minimalnie – stężenie tzw. dobrego cholesterolu HDL – o 0,9%. W 2006 roku przeprowadzona tzw. metaanaliza do której  zakwalifikowano blisko 93 badania, w których łącznie oceniano 9625 pacjentów, potwierdziła efektywność i bezpieczeństwo leczenia monakoliną K*.  

Novocardia Lady 45+ - preparat łączący siłę kwasów omega-3, witaminy D i monakoliny K

Novocardia Lady 45+ to kolejna z odsłon klasyku firmy ASA – Novocardii. To sprawdzony i bezpieczny preparat zawierający tylko to, co najważniejsze dla kobiecego serca. Novocardia to połączenie kwasów omega-3 i witaminy D z silnym przeciwutleniaczem – witaminą E, kwasem foliowym zapobiegającym chorobom układu krążenia i witaminami z grupy B – B6 wpływającą na prawidłową pracę serca oraz B12 odpowiadającą za właściwe funkcjonowanie układu nerwowego. Novocardia Lady 45+ to preparat o nieco innym składzie. Znajdziemy w nim oczywiście rzeczone kwasy omega-3 oraz witaminę D, których najczęściej brakuje w naszej diecie, ale i również wspomnianą wyżej monakolinę K. Dojrzała kobieta to bowiem kobieta zdecydowanie bardziej narażona na negatywne skutki niehigienicznego trybu życia. Niedosypianie, ciągły pęd i stres to czynniki, które znacząco wpływają na stan naszego zdrowia. Nie od dziś bowiem wiadomo, że głównymi sprawcami wielu chorób są niewłaściwa dieta, brak ruchu i nerwy. Jeśli więc codzienny posiłek stanowi dla nas wyzwanie – warto pomyśleć o czymś co potrafi temu zaradzić. Nie namawiamy Cię oczywiście do zastąpienia pożywienia tabletkami – na miarę filmów science-fiction, ale do racjonalnego podejścia do niektórych spraw. Natura nie jest niestety doskonała, jak również nasze życie nie zawsze biegnie tak jakbyśmy tego chciały. Dojrzały zaś wiek zobowiązuje do tego by wreszcie pomyśleć tylko o sobie. Kobiece serce zniesie bowiem i odda wiele. Pytanie tylko: JAK WIELE? Spraw by jak najdłużej mogło cieszyć nie tylko Twoich bliskich, ale przede wszystkim – CIEBIE!

 

mgr inż. Maria Brzegowy

dietetyk

mbrzegowy.blogspot.com

BIBLIOGRAFIA

  1.  Charzewska J. wsp., 2010, Zalecenia dotyczące profilaktyki niedoborów witaminy D w Polsce (2009), Medycyna Wieku Rozwojowego, XIV,2; 218-223
  2. Kolanowski W., 2007, Długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 – znaczenie zdrowotne w obniżaniu ryzyka chorób cywilizacyjnych, Bromatologia i chemia toksykologiczna, XL, 3, 229-237
  3. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 212/2014 z dnia 6 marca 2014 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1881/2006 w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów zanieczyszczenia „cytrynina” w suplementach diety na bazie ryżu poddanego fermentacji grzybami Monascus purpureus
  4. Scientific Opinion on the substantiation of health claims related to monacolin K from red yeast rice and maintenance of normal blond LDL-cholesterol concentrations (ID 1648, 1700) pursuant to Article 13(1) of Regulation (EC) No 1924/20061, EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies (NDA) 2, 3; EFSA Journal 2011;9(7):2304
  5. Śliż D., 2013, Monakolina K – pierwsza statyna OTC czy nadzwyczajny suplement diety?, Kardiologia w praktyce, 7, 4 (26), 2013
  6. Walczyk J., 2013, Wytyczne suplementacji witaminy D – skrót aktualnych zaleceń, Klinika Chorób Metabolicznych UJ CM, Kraków

 

* Środki ostrożności: Stosować ostrożnie u osób przyjmujących preparaty rozrzedzające krew lub z supresją ko-enzymu Q10. Nie stosować przy lekach zawierających statyny [EFSA]


Nasze marki: