Niebezpieczne zmiany skórne
Niebezpieczne zmiany skórne
Data publikacji: 29.06.2016r.drukujdrukuj

Kategoria: Nasz ekspert radzi

Niebezpieczne zmiany skórne

Okres wakacyjny to czas, kiedy odsłaniamy naszą skóre i staramy się opalić, aby wyglądać bardziej atrakcyjnie. Bardzo często ekspozycja na promienie słoneczne źle wpływa na wcześniej występujące znamiona lub inne zmiany skórne. Nadmierne opalanie bez użycia filtrów UVA i UVB może również prowadzić do poważnych chorób skóry i nowotworów.

Na skórze mamy wiele zmian takich jak pieprzyki, włókniaki, tłuszczaki, które często są niegroźne, ale zawsze należy być wyczulonym na zmiany, które mogą mieć podłoże nowotworowe. W zależności od rodzaju nowotworu objawy mogą być różne. Wszyscy onkolodzy i dermatolodzy zalecają, aby obejrzeć swoją skórę po okresie letnim i wszelkie niepokojące zmiany zgłosić do lekarza rodzinnego lub dermatologa.

Delikatna opalenizna dodaje nam energii i pewności siebie w życiu codziennym, ale nadmierne oddziaływanie promienie UV na naszą skórę prowadzi do zmniejszenia funkcji regenerujących skóry, uszkadzając włókna kolagenowe i przyśpieszając procesy starzenia się. Pod wpływem słońca skóra staje się przesuszona, zgrubiała, mało sprężysta i często widać na niej rozszerzone naczynia. Najbardziej obawiamy się o nasze pieprzyki, które bardzo często pod wpływem promieni słonecznych zmieniają swoją postać i rozmiar, co może być niepokojące, jeżeli chodzi podejrzenie nowotworu. Nadmierna ekspozycja na promienie UV prowadzi do uszkodzenia DNA w naszej skórze i rozpoczęcia procesu nowotworowego a komórki, które do tej pory były niegroźne zmieniają się w komórki rakowe.

Za znamiona niepokojące możemy uznać takie, które zaczynają się powiększać, swędzieć, a także zmieniać barwę i grubość. Również negatywną cechą zmiany jest dodatkowa obwódka dookoła zmiany lub krwawienie. Z takimi objawami pacjent powinien zgłosić się do dermatologa. Najbardziej narażone na powstawanie nowotworów skóry przy nadmiernym opalaniu są osoby o jasnej karnacji, mające piegi i rude włosy, dlatego przy takiej urodzie należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłową ochronę przed promieniami UV.

Najczęściej występującym rakiem skóry jest rak podstawnokomorkowy skory ( Basal Cell Carcinoma). Jest to rak o niskim stopniu złośliwości, rzadko powodujący przerzuty. Wygląd takiej zmiany to najczęściej widoczna odstająca brodawka z guzkiem perłowym w miejscach narażonych na nadmierne oddziaływanie promieni słonecznych. Takie zmiany są bardzo często widoczne na twarzy, uszach, nosie, lub innych miejscach gdzie promienie słoneczne stale oddziałowują na naszą skórę. W momencie rozpoznania na podstawie badania histopatologicznego takie zmiany są często usuwane, ale zawsze należy różnicować i brać pod uwagę fakt ze może to być inny rak skóry na przykład czerniak.

Bardzo często wspominamy o brodawkach i często powstaje pytanie czy są to zmiany łagodne czy nowotworowe. Brodawki mogą pojawić się wszędzie nawet na podeszwach stop. W zależności od etiologii wyróżnia się dwa rodzaje brodawek: łojotokowe i wirusowe. Brodawka łojotokowa jest zmianą nowotworową, ale łagodną, nieprzekształcającą się w raka. Występuje głównie u osób starszych, dlatego tak często nazywana jest brodawką starczą. Bardzo często pojawia się, jako zmiana mnoga a wyglądem przypomina uwypuklenie o wymiarach kilku milimetrów. Najczęściej brodawki łojotokowe występują w okolicach tułowia, twarzy, owłosionej skory głowy oraz kończyn górnych. Czasami spotyka się je również w okolicach narządów rozrodczych i powstaje wtedy pytanie czy przyczyn nie jest wirus HPV. Brodawkom łojotokowym nie towarzyszą przeważnie żadne dolegliwości typu swędzenie, ból czy pieczenie, ale należy zwracać uwagę na miejsce występowania tych zmian. W momencie, kiedy brodawka narażona jest na uraz mechaniczny po przez obtarcie tego miejsca może dojść do aktywowania procesu nowotworowego i zmiana może przekształcić się w bardziej złośliwą. Z tego te powodu takie zmiany w miejscach narażonych na obtarcie paska, plecaka, czy krawata są często usuwane. Brodawka wirusowa to zmiana potocznie zwana kurzajka prezentująca się na szerokiej podstawie, często o nierównej powierzchni spowodowana zakażeniem wirusem HPV. Wyróżnia się kilka rodzajów brodawek wirusowych takie jak: brodawki płaskie, brodawki zwykle, a także te występujące w obrębie narządów rozrodczych, czyli kłykciny kończyste. Z punktu widzenia leczenia, możliwe jest samoistne ustąpienie zmian, ale najczęstszym i najskuteczniejszym sposobem leczenia zmian jest chirurgiczne wycięcie zmian. Można również stosować ablacje za pomocą lasera lub zamrażanie w niskich temperaturach.  

Kolejna zmiana skórna często występująca u osób starszych to włókniak, czyli łagodny nowotwór powstający z tkanki łącznej. Włókniaki miękkie to często wiszące zmiany skórne, które dają się wcisnąć z powrotem w głąb zmiany, a włókniaki twarde pozostają na swoim miejscu. Leczenie tych zmian również polega na wycięciu chirurgicznym, kriochirurgicznym głównie ze względów estetycznych.

Znamię barwnikowe to rodzaj upośledzenia skóry gdzie następuje zwiększona mobilizacja melanocytow (komórki barwnikowe skory) i dochodzi do ciemniejszego zabarwienia skóry. Te zmiany najczęściej dzielą się na zmiany wrodzone lub nabyte. U dzieci te zmiany występują dosyć często i dochodzi do ich nasilenia w drugiej dekadzie życia. Charakteryzują się regularną, symetryczną budową, dobrze odgraniczonym brzegiem i równomiernie rozmieszczonym barwnikiem. Ryzyko rozwoju bardziej złośliwych zmian typu czerniak jest bardzo małe. 

Najbardziej złośliwy nowotwór skóry to czerniak, czyli zmiana wywodząca się z komórek barwnikowych wytwarzających melaninę, czyli melanocytow. Duża złośliwość tej zmiany spowodowana jest głównie szybkim wzrostem, wczesnymi przerzutami i stosunkowo dużym oporem na leczenie. Czerniak stanowi 5-7% nowotworów skóry i najczęstszą lokalizacją tego nowotworu jest skóra, ale może on powstawać również w innych miejscach gdzie obecne są melanocyty. U kobiet czerniak występuje najczęściej na twarzy lub kończynach dolnych a u mężczyzn w okolicach tułowia. Należy zwróci uwagę na wszystkie znamienia barwnikowe, które zmieniają swój obraz i według zasady ABCD należy zwrócić uwagę na asymetrie (A), brzegi zmiany (B), kolor (color-C) i szerokość (diameter-D).

W momencie, kiedy dochodzi do zmiany w jednej z tych płaszczyzn należy podejrzewać występowanie czerniaka. Na dzień dzisiejszy niestety nie dysponujemy żadnym badaniem skóry, który na 100 % pozwoli nam stwierdzić, jaka to jest zmiana. Jedyna taka możliwość to ocena histopatologiczna po wycięciu zmiany. Bardzo często wykonywane jest badanie dermatoskopowe, które pozwala na zbliżone obejrzenie zmiany skórnej i najlepiej jak jest porównane do poprzednich zdjęć tej zmiany (tzw. dermatoskopia cyfrowa). W większości przypadków nie powinno pobierać się wycinków ze zmian skórnych tylko całościowo usunąć zmianę i poddać ten materiał badaniom histopatologicznym. W przypadku, kiedy zauważymy zmiany na naszej skórze, które nie były do tej pory obecne zgłośmy się do lekarza rodzinnego lub dermatologa i co ważne zwracajmy uwagę na regularne oglądanie naszego ciała.       

Lek. med. Adam Studniarek


Nasze marki: