Kwas mlekowy – wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć
Data publikacji: 13.03.2018r.drukujdrukuj

Kategoria: To warto wiedzieć

Kwas mlekowy – wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć

Jeszcze nie tak dawno skomplikowany skład kosmetyku zachęcał kobiety do zakupu. Dzisiaj z roku na rok rośnie popularność kosmetyków naturalnych. Odrzucamy chemię, sztuczne barwniki, konserwanty oraz substancje zapachowe na rzecz zbliżenia się do natury. Trend ten sprawił, że do łask wrócił także kwas mlekowy. Jeśli jeszcze nie wiesz, na czym polega jego fenomen, to koniecznie przeczytaj!

Kwas mlekowy – co to właściwie jest?

Kwas mlekowy jest substancją, która naturalnie występuje w naszym organizmie. Powstaje podczas fermentacji cukrów za sprawą działania bakterii mlekowych Lactobacillus - popularnym dzięki reklamom telewizyjnym. W organizmie występuje między innymi w układzie moczowym oraz pokarmowym – stanowi cenną, naturalną florę bakteryjną.

Kwas mlekowy występuje w dwóch formach (D oraz L), ale tylko w postaci „L” ma zastosowanie w kosmetyce.

Kwas mlekowy – jakie są jego właściwości?

Nie powinien dziwić fakt, że kwas mlekowy jest wyjątkowo modnym składnikiem popularnych obecnie kosmetyków. Ma wiele cudownych właściwości i są to między innymi:

  • silne nawilżanie i regeneracja skóry
  • zabezpieczanie skóry przed utratą wody
  • likwidowanie przebarwień
  • działanie antybakteryjne
  • złuszczanie starych warstw naskórka
  • poprawianie sprężystości skóry
  • łagodzenie podrażnień

Jak widać, działanie jest wszechstronne i zbawienne dla kobiecej urody. Dzięki kwasowi mlekowemu skóra jest bardziej sprężysta, gładka, nawilżona, a tym samym mniej podatna na starzenie się. Pytanie tylko – w jaki sposób należy korzystać z takiego dobrodziejstwa?

Kwas mlekowy – jak używać?

Jeśli nie lubisz domowych kosmetyków, możesz po prostu kupić takie z drogerii, z zawartością kwasu mlekowego. O wiele lepsze efekty osiąga się jednak poprzez samodzielne kupienie substancji i przygotowanie kilku własnych preparatów. Należy jednak pamiętać, że po pierwsze – warto zaczynać od kwasu mlekowego o niskim stężeniu, po drugie – kwasu nie stosuje się bezpośrednio na skórę, lecz łączy z innymi składnikami.

Propozycja pierwsza to balsam do ciała – aby go uzyskać, możesz albo dodać kwas mlekowy do gotowego kosmetyku, albo przyrządzić własny produkt. W tym drugim celu powinnaś zachować odpowiednie proporcje, czyli 1 łyżeczka kwasu mlekowego na 3 łyżeczki wody.

Jeśli bardziej zależy ci na złuszczeniu skóry, wykonaj domowy peeling z kwasem mlekowym w roli głównej. W tym celu musisz kupić kwas mlekowy o stężeniu 80% - 20 ml łączy się ze 100 ml wody. Substancję nakładamy na ciało, omijaj jednak okolice intymne czy podrażnione miejsca na skórze. Po kilku minutach spłucz roztwór. Nie przejmuj się, jeśli poczujesz delikatne pieczenie – tak właśnie działa kwas mlekowy.

Kwas mlekowy możesz również dodawać do kremów do twarzy – wzmocnisz ich działanie przeciwzmarszczkowe oraz nawilżające.

Kwas mlekowy – przeciwwskazania

Chociaż kwas mlekowy ma fantastyczne właściwości, nie jest dla każdego. Stosowany samodzielnie może przynieść więcej szkody niż pożytku, jeśli mamy skórę naczynkową albo bardzo wrażliwą. Niezalecany jest także osobom chorującym na łuszczycę albo przy jakichkolwiek stanach zapalnych skóry.

Warto też zauważyć, że chociaż kwas mlekowy nie jest silnym czy popularnym alergenem, może uczulać. Dlatego przed stosowaniem go na „dużą skalę”, zaleca się przeprowadzenie testu, nakładając odrobinę kosmetyku z kwasem mlekowym np. na mały kawałek skóry twarzy.

Dodatkowo należy pamiętać, że kwas mlekowy może bardzo podrażnić skórę, gdy nie jest jeszcze rozcieńczony. Dlatego do produkcji domowych kosmetyków należy zawsze używać patyczków (a nie np. własnych palców).


Nasze marki: