Problemy skórne po radioterapii
Data publikacji: 15.04.2016r.drukujdrukuj

Kategoria: To warto wiedzieć

Problemy skórne po radioterapii

Radioterapia powodować może popromienne zapalenie skóry, które jest przyczyną podrażnienia, wysuszenia, złuszczania naskórka, obrzęków czy bólu. W czasie terapii i po jej zakończeniu, należy smarować skórę preparatem, który zawiera olej lniany i alantoinę, a także unikać słońca czy nosić przewiewne ubrania.

Popromienne zapalenie skóry.

Radioterapia jest jedną z metod stosowanych w leczeniu nowotworów złośliwych. Pomimo wielkiego postępu techniki w sposobie dostarczania dawki do obszarów tarczowych, a także ochronie narządów krytycznych, w obszarze napromienianym zawsze znajduje się skóra. Dlatego promieniowanie jonizujące powoduje często jej popromienne zapalenie.

Jest to problem istotny klinicznie w leczeniu Pacjentów, szczególnie, gdy miejscem napromienianym jest obszar, w którym:

- stykają się dwie powierzchnie skóry (krocze, pierś)

- naskórek jest cienki (twarz, krocze, pacha).

Do czynników ryzyka związanych z Pacjentem należy zaliczyć:

- indywidualną promieniowrażliwość skóry

- choroby współistniejące takie jak cukrzyca czy niewydolność nerek

- spożywanie alkoholu i palenie papierosów

- niedostateczny stopień odżywienia

- starszy wiek.

Popromienne zapalenia skóry, w zależności od stopnia zaawansowania, powoduje:

- zaczerwienienia, podrażnienie, wysuszenie, pieczenie, świąd

- pozbawienie owłosienia

- złuszczanie naskórka suche lub z surowiczym wysiękiem

- obrzęki i owrzodzenia

- ból.

Zmiany w wyglądzie skóry w odsłoniętych częściach ciała, takich jak głowa i szyja, mogą powodować zaburzenia w wypełnianiu ról społecznych czy zawodowych, co w połączeniu z dolegliwościami somatycznymi w istotny sposób pogarsza jakość życia. Jednak bardziej zaawansowane mogą być powodem przerwania leczenia, przechodzić w nowotwory złośliwe lub nawet powodować zgon.

Pielęgnacja skóry podczas i po radioterapii.

Osoby, które poddawane są radioterapii powinny:

1. Chronić napromienianą skórę przed urazami i nasłonecznieniem. Jeśli nie unikniemy ekspozycji słonecznych, należy stosować kremy i maści, które zawierają filtry przeciwsłoneczne.

2. Nosić możliwie najlżejsze i przewiewne ubrania z materiałów naturalnych (bawełna, jedwab), aby skóra mogła „oddychać” i uniknąć odparzeń w fałdach skóry.

3. Utrzymywać higienę skóry naświetlanej. Wykazano, że delikatne przemywanie i osuszanie skóry w obszarze napromienianym, zmniejsza częstość występowania ostrych reakcji skórnych związanych z radioterapią.

4. Sugeruje się także używanie golarek elektrycznych.

W przypadku preparatów, zaleca się stosowanie kremu Aquastop Radioterapia, który składa się z:

- oleju lnianego, bogatego w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (omega -3 i -6)

- alantoiny, będącej pochodną kwasu moczowego.

Preparat nie zawiera kompozycji zapachowych, barwników, ani wody, a jego zadaniem jest nie tylko natłuszczanie skóry, ale również tworzenie ochronnego filtra, który zabezpiecza przed utratą wody i działaniem czynników zewnętrznych.

Krem zmniejsza wysuszenie, zaczerwienienia, podrażnienia i świąd, a także złuszczanie i pękanie naskórka. Dzięki temu poprawia tolerancję odczynów popromiennych na skórze, przyczynia się do zmniejszenia stanu zapalnego i przyspiesza gojenie.

Działania profilaktyczne oraz leczenie popromiennego zapalenia skóry należy rozpocząć w trakcie napromieniania i kontynuować przez wiele miesięcy po jego zakończeniu. W innym przypadku proces gojenia może zostać przedłużony, mogą powstawać owrzodzenia, blizny czy nawet martwica, a jedynym rozwiązaniem będzie przeszczep skóry.

Link do zakładki nt. Aquastop Radioterapia na stronie producenta http://ziololek.pl/produkt/aquastop-radioterapia/


Nasze marki: