SM nas nie zatrzyma! Obchody Światowego Dnia Stwardnienia Rozsianego
Data publikacji: 16.05.2016r.drukujdrukuj

Kategoria: To warto wiedzieć

SM nas nie zatrzyma! Obchody Światowego Dnia Stwardnienia Rozsianego

Stwardnienie rozsiane (SM) to choroba o tysiącu twarzach. Pacjentów z SM łączy jedno – pragnienie bycia niezależnym. Dla jednych oznacza to możliwość kontynuowania pracy, nauki, wychowywania dzieci, realizacji pasji, a dla innych po prostu samodzielne wykonywanie podstawowych czynności. Obchody Światowego Dnia SM oraz inauguracja V edycji kampanii „SM – Walcz o siebie” to dobra okazja do wywołania dyskusji na temat sytuacji osób ze stwardnieniem rozsianym w naszym kraju - nie bez powodu tegoroczna debata odbędzie się w Sejmie RP.

Jak podkreślają eksperci, postęp w leczeniu stwardnienia rozsianego jest ogromny. To istotna informacja, gdyż nowoczesne leki hamują proces utraty sprawności, dając pacjentom szansę na
w pełni normalne funkcjonowanie. Niestety pomimo determinacji środowisk pacjenckich 
i niewątpliwych zmian, które dokonały się w ostatnich latach w obszarze SM, nadal pozostaje wiele do zrobienia. W leczeniu stwardnienia rozsianego wciąż nie możemy dogonić Europy.

Dostęp do nowoczesnego leczenia, właściwa rehabilitacja bez konieczności oczekiwania na jej rozpoczęcie i możliwość aktywności zawodowej – to podstawowe aspekty, które pozwalają osobom
z SM nie poddawać się chorobie i być niezależnymi. Jednak tempo w jakim dochodzi do podejmowania odpowiednich decyzji sprawia, że wielu pacjentów pozbawionych jest szansy  zatrzymania progresji choroby czy polepszenia jakości ich życia. Jest to żmudny proces, a nie wszyscy pacjenci mogą czekać.
Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego cały czas podejmuje aktywne działania skierowane do decydentów. Nie bez znaczenia są dla nas także tegoroczne obchody Światowego Dnia SM. Liczymy na to, że debata w Sejmie przełoży się na wdrożenie konkretnych rozwiązań dla tej grupy chorych – komentuje Tomasz Połeć, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

Światowy Dzień SM obchodzony jest globalnie każdego roku w maju. W tym roku międzynarodowe obchody planowane są na dzień 25 maja.  Z tej okazji, na całym świecie organizowane będą liczne wydarzenia.  Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego będzie celebrować ten dzień wyjątkowo wcześniej, tj. 19 maja. Podczas tego dnia w Sejmie RP odbędzie się debata poświęcona sytuacji chorych z SM w naszym kraju. Do udziału w wydarzeniu zostali zaproszeni pacjenci, eksperci, decydenci oraz media.  Polskie obchody, tradycyjnie już, zbiegają się w czasie z inauguracją kolejnej edycji kampanii „SM – walcz o siebie”.

Zrozumienie otoczenia nie mniej istotne

Akceptacja i zrozumienie istoty choroby ze strony najbliższego otoczenia to dla pacjentów zmagających się ze stwardnieniem rozsianym nieocenione wsparcie w walce z trudami dnia codziennego. Otoczenie jest bowiem jednym z tych czynników, które wpływają na to, jak osoba z SM radzi sobie z chorobą. Wyzwanie związane z obalaniem stygmatyzujących stereotypów na temat pacjentów z SM i odczarowaniem społecznej świadomości na temat tego schorzenia, już po raz piąty podejmują organizatorzy kampanii „SM – walcz o sobie”.

Jak wynika z naszych badań, osoby chore nie chcą siebie postrzegać wyłącznie przez pryzmat choroby. Mimo niewątpliwych zmian świadomości i pewnego oswojenia z chorobą, duża część naszego społeczeństwa nadal kojarzy stwardnienie rozsiane wyłącznie z jego bardziej zaawansowaną postacią. Poprzez kampanię  chcemy udowadniać, że SM to choroba, z którą trzeba walczyć i nie wolno się poddawać. Tak wiele udało się zrobić do tej pory, a te małe sukcesy powinny dodawać nam otuchy, że możemy zrobić jeszcze więcej - mówi Malina Wieczorek, organizator kampanii SM-Walcz o siebie.

LINKI DO SPOTÓW:

https://www.youtube.com/watch?v=2cQOp43HzGw

https://www.youtube.com/watch?v=ZXgc5iU-7d4

Kampania „SM – Walcz o siebie” to kampania społeczna, która zrzesza środowisko pacjentów, ich rodzin i przyjaciół. Działania realizowane w ramach kampanii zyskały poparcie prof. dr hab. n. med. Krzysztofa Selmaja, Kierownika Katedry i Kliniki Neurologii Akademii Medycznej w Łodzi. Kampanię wspiera także Polskie Towarzystwo Rehabilitacji Neurologicznej. Patronat nad kampanią objęły międzynarodowe organizacje European Multiple Sclerosis Platform (EMSP) i Multiple Sclerosis International Federation (MSIF). Partnerami kampanii są: PTSR (Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego),  Fundacja URSZULI JAWORSKIEJ i Fundacja NEUROPOZYTYWNI. 5 edycję kampanii wspierają firmy: Biogen, Genzyme, Merck, Roche i Novartis.

Światowy Dzień SM (MS World Day) – to święto ustanowione przez Międzynarodową Federację Stwardnienia Rozsianego (MSIF) oraz krajowe towarzystwa zrzeszające chorych na SM i ich bliskich. Z tej okazji na sześciu kontynentach przygotowywane są różne wydarzenia – spotkania, konferencje, happeningi, których celem jest budowanie powszechnej wiedzy na temat SM i walki o prawa chorych. Tegoroczne obchody organizowane są pod hasłem „Niezależność”.


Nasze marki: