Wygodna bielizna - komfort i zdrowie
Data publikacji: 15.09.2016r.drukujdrukuj

Kategoria: To warto wiedzieć

Wygodna bielizna - komfort i zdrowie

Któż z nas nie lubi pięknej bielizny? Bielizna jednak to nie tylko urok i czar, ale przede wszystkim wygoda i komfort. Źle dobrana nie tylko uwiera i powoduje odgniecenia oraz otarcia, ale w konsekwencji może wywołać poważne problemy zdrowotne. Jak wybierać bieliznę, by połączyć funkcjonalność z pięknym wyglądem?

Materiał i wykonanie

O tym, że bielizna musi być przede wszystkim wygodna wie każda kobieta, która choć raz przedłożyła urok zbyt małych majteczek nad wygodę ich noszenia. Zwykle nie popełniamy tego błędu powtórnie, jednak czasem zdarza się nam kupić niewygodną bieliznę przypadkiem, na przykład źle dobierając rozmiar lub nie zwracając uwagi na materiał, z jakiego bielizna jest zrobiona. Podstawową zasadą w wyborze dobrych majtek jest jakość materiału. Powinien on być przewiewny, a więc wykonany z materiałów, które przepuszczają powietrze. Nie oznacza to, że musimy się ograniczać do zwykłych, prostych fig, choć i te z pewnością przydadzą się, na przykład do uprawiania sportu. Obecnie są także piękne koronkowe majtki wykonane z bawełny. Takie połączenie jest jak najbardziej pożądane. Dlaczego przewiewna bielizna jest tak ważna? Chodzi przede wszystkim o to, by w sromie nie rozwijały się bakterie, które doskonale się czują w ciepłych, spoconych miejscach. Poza tym, niewygodna bielizna powoduje otarcia sromu, co przy obecności bakterii prowadzi do infekcji. Oprócz zatem materiału musimy zwrócić uwagę na krój i rozmiar majtek. Nie warto na siłę się wciskać w za małe rozmiary. Zbyt małe majtki nie tylko są niewygodne, uciskają, powodują otarcia ale także odznaczają się pod ubraniem tworząc nieestetyczne wałeczki. Znacznie lepiej zdecydować się na swój, nawet duży rozmiar, i cieszyć się wygodą i ładnym wyglądem.

Figi, stringi czy bokserki

Każda z nas ma ulubiony krój majtek. Najbardziej klasyczne – figi – łączą w sobie komfort, wygodę i ładny wygląd. Mogą być uszyte z samej bawełny, także bez szwów, co idealnie nadaje się pod obcisłe kreacje. Sportowe figi są najwygodniejszym rodzajem majtek, gdy biegamy, gramy w tenisa, czy uprawiamy jeździectwo. Na co dzień figi mogą być koronkowe (najlepiej z delikatnych przewiewnych materiałów) lub występować w połączeniu z bawełną.

Podobnie jest z bokserkami, które mają krój niewielkich „spodenek”. I choć mogą się one kojarzyć głównie z męską bielizną, to w koronkowym wydaniu, które obejmuje pośladki w całości lub do połowy, wyglądają seksownie, a jednocześnie zapewniają komfort na równi z figami.

Kontrowersje budzą stringi, a więc majtki, które mają wąski pasek materiału umieszczany pomiędzy pośladkami. Są zwolenniczki tego rozwiązania, które bywa konieczne, gdy zakładamy kreację, pod którą nie życzymy sobie odznaczających się majtek. Chodzenie w stringach na co dzień jednak nie jest wskazane, przede wszystkim ze względu na zdrowie. Pasek materiału, nawet jeśli jest wykonany z wysokiej jakości tkanin, ociera delikatne miejsca pomiędzy pośladkami, a także w sromie. Z łatwością może to prowadzić do infekcji. Nie oznacza to, że musimy zrezygnować ze stringów. Możemy je nosić, byle nie codziennie.

Wybór stanika

Wybór stanika jest niezwykle ważny, by piersi nie tylko były wyeksponowane i uniesione, ale przede wszystkim, by nic ich nie uciskało. Profesjonalnie dopasowaniem stanika zajmują się brafitterki, jednak nie zawsze mamy możliwość skorzystania z ich doradztwa, dlatego warto wiedzieć, jak wybrać stanik, by było nam w nim wygodnie, a piersi prezentowały się znakomicie. Zacznijmy jednak od błędów. Podstawowym błędem w wyborze stanika jest zwykle zbyt duży obwód i zbyt mała miseczka. To nie przypadek, że większość kobiet twierdzi, że ma rozmiar 75C. Tak naprawdę taki rozmiar nosi bardzo niewiele kobiet.

Od czego zacząć? Przede wszystkim należy zmierzyć obwód pod biustem. Mierzymy go na gołe ciało, lekko uciskając, ale tak by nie powodować bólu. Od tego pomiaru zależy nie tylko obwód biustonosza, ale także wielkość miseczki. Od uzyskanego wyniku odejmujemy 3 cm, a następnie zaokrąglamy w dół do najbliższego rozmiaru. Zatem jeśli zmierzony obwód to 79cm. Odejmujemy 3cm, zostaje 76 cm. Najbliższy rozmiar w dół to 75. I tak otrzymujemy rozmiar pod biustem.

Zmierzenie obwodu w biuście zaczynamy od nałożenia miękkiego nieusztywnianego stanika. Miarka powinna leżeć równo i nie uciskać żadnego miejsca. Następnie od otrzymanej liczby odejmujemy wynik rozmiaru pod biustem( to nie ta sama liczba co obwód w centymetrach!). Otrzymana różnica to rozmiar miseczki: 7-9 –AA, 9,5-11,5 –A, 12-14 cm- B, 14,5-16,5 to miseczka C, 17-19 cm- miseczka D, 19,5-21,5 cm – DD, 22-24 cm – E, 24,5-26,5 cm - F, 27-29 cm - FF, 29,5 -31,5 cm – G, 34,5-36,5 cm –H.

Zatem jeśli rozmiar w centymetrach pod biustem wyniósł 79, a po odjęciu 3 cm i zaokrągleniu w dół otrzymaliśmy rozmiar 75, a obwód w biuście wynosi 104 cm, to po odjęciu od 104 cm, 75 cm, otrzymujemy różnicę 29 cm, co daje miseczkę w rozmiarze FF. Nasz rozmiar zatem to 75FF.

Gdy już znamy rozmiar należy sprawdzić czy stanik dobrze leży. Ubierając go pochylamy się tak, by piersi znalazły się w miseczkach, a następnie zapinamy haftki na pierwsze zapięcie. Dopiero teraz nakładamy ramiączka i regulujemy ich długość. Ważne, by „zebrać” piersi także spod pachy, by znajdowały się w miseczce. Stanik powinien ciasno przylegać pod biustem, gdyż to właśnie ten stelaż daje największe oparcie. Jeśli będzie zbyt luźny, to ramiączka przejmą ciężar biustu i będą się nam wpijały w ramiona, a tego chcemy uniknąć.

Błędy w doborze biustonosza

Podstawowym błędem jest zbyt luźny obwód biustonosza pod biustem. Widoczną oznaką tego stanu rzeczy jest zbyt wysokie umiejscowienie biustonosza na plecach, ale także przesuwanie fiszbin miseczek na piersi. W takim wypadku trzeba wybrać biustonosz o mniejszym obwodzie. Odwrotną sytuacją jest zbyt ciasny stanik, który utrudnia oddychanie a po jego ściągnięciu na skórze zostają bolesne czerwone odciski od stanika.

Za duże miseczki to takie, które nie przylegają gładko do piersi, falują się a nawet wbijają w pachę.

Zbyt małe miseczki nie obejmują całego biustu, a środkowa część stanika – pomiędzy miseczkami – nie przylega do mostka. Czasem nad krawędzią miseczki tworzy się wałeczek.

Ważne jest także ustalenie odpowiedniej długości ramiączek. Zbyt długie nie uniosą biustu, a zbyt krótkie będą się wbijały w ciało, powodując dyskomfort.

Biustonosz na wagę zdrowia

Źle dobrany stanik rujnuje zdrowie, co szczególnie widoczne jest w okolicy ramion i karku. Niedopasowany stanik może powodować napięcia mięśni, karku, powodować bóle głowy i kręgosłupa. Uciskające ramiączka mogą uszkadzać mięsień trapezowy oraz cały staw barkowy. Do tych dolegliwości dochodzą problemy skórne – szczególnie dotyczące skóry pod biustem. Trwają także badania nad wpływem źle dobranych biustonoszy na rozwój raka piersi.

Jeśli zatem masz wątpliwości dotyczące rozmiaru stanika, koniecznie zweryfikuj jego rozmiar lub udaj się po poradę do brafitterki. Być może bóle głowy i ramion są spowodowane właśnie źle dobranym biustonoszem.

Wybór bielizny to wybór nie tylko związany z piękną koronką czy materiałem ale przede wszystkim wygodą i zdrowiem. Na tym nie warto oszczędzać i lepiej wybrać jeden dobrze dopasowany stanik niż posiadać kilka niewygodnych. Kto raz spróbuje wygodnej bielizny, nigdy już z niej nie zrezygnuje. Wszak w tym przypadku, na szczęście, wygoda może iść w parze ze wspaniałym wyglądem.


Nasze marki: