5 sposobów na bole brzucha o nieznanej przyczynie

Bóle brzucha zazwyczaj nie są wywołane poważnymi stanami chorobowymi – najczęściej odpowiada za nie przejedzenie, wypicie nadmiaru alkoholu bądź niestrawność. Co w takich sytuacjach zrobić? Jak szybko poradzić sobie z tą przypadłością?

Ból brzucha – najczęstsze przyczyny

Możliwych przyczyn bólu brzucha są dziesiątki, jeśli nie setki. Niemniej zazwyczaj przypadłość ta wynika z:

Niestrawność dokucza po posiłku, dodatkowymi jej objawami są szybkie uczucie sytości oraz nudności. Najczęściej pojawia się na skutek zjedzenia dużego, mocno doprawionego albo ciężkostrawnego posiłku.

Jeżeli do bólu brzucha dołącza się uczucie pieczenia za mostkiem, mamy do czynienia ze zgagą. Przypadłość ta może wynikać ze zjedzenia czegoś ciężkostrawnego (często są to słodycze), jak i być objawem choroby refluksowej.

Zaparcia to problem polegający na zmniejszeniu się liczby wypróżnień lub/i oddawaniu twardego, zbitego stolca. Zanim dojdzie do wypróżnienia, zazwyczaj pojawia się uporczywy ból brzucha.

Jeśli do bólu brzucha dołącza się biegunka albo/i wymioty, najpewniej przyczyną tych dolegliwości jest grypa żołądkowa, czyli krótkotrwała infekcja wirusowa.

Co robić, gdy boli brzuch?

Ból brzucha, zwłaszcza ten o dużym natężeniu, znacząco wpływa na komfort życia – warto się więc go jak najszybciej pozbyć. Oto domowe sposoby, które mogą być pomocne:

Zioła mogą szybko zmniejszyć nasilenie bólu wywołanego niestrawnością lub zaparciami. Szczególnie polecane to mięta, rumianek, koper włoski oraz dziurawiec. Wszystkie one działają rozkurczowo i pozytywnie wpływają na przesuwanie treści w jelitach.

Jeśli cierpisz na zaparcia, bardzo prawdopodobne jest, że twój organizm nie jest wystarczająco nawodniony. Zadbaj o niego, wypijając 2,5 litra wody dziennie. Jeśli nie lubisz jej smaku, zmień go poprzez dodanie soku z cytryny, kilku listków mięty albo wrzucenie świeżych owoców.

Ciepła (ale nie gorąca) kąpiel świetnie łagodzi bóle brzucha. Wystarczy 20 minut, abyś poczuła się znacznie lepiej.

Jeśli nie masz wanny, skorzystaj z dobroczynnego działania wody w inny sposób. Przyłóż termofor i połóż się na chwilę. Zamiast termoforu możesz użyć butelki po napoju.

W aptece bez trudności zakupisz środek rozkurczowy, który w kilkanaście minut zmniejszy nasilenie bólu brzucha. Pamiętaj jednak, aby nie brać go za często.

Ból brzucha – kiedy do lekarza?

Jeśli ból brzucha cały czas się nasila i staje się ostry, udaj się na szpitalny oddział ratunkowy – być może przyczyna przypadłości wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Pamiętaj również, aby umówić się do lekarza, jeśli bóle powtarzają się często i/lub:

badania krwi wskazują, że masz anemię.

Zainteresował Cię ten artykuł? Porozmawiajmy!

Zadzwoń! Jesteśmy dostępni w godz. 7:00 – 15:00 w dni robocze pod numerem:
+ 48 77 485 08 01
Wolisz do nas napisać? Skorzystaj z poniższego adresu:
sekretariat@asa.eu
Masz produktowy pomysł, problem lub wyzwanie? Poniższy formularz jest do Twojej dyspozycji.

    Administratorem Twoich danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest ASA Sp. z o.o. z siedzibą w Głubczycach, ul. Oświęcimska 11, 48-100 Głubczyce. Twoje dane przetwarzane będą wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na zapytania zgodnie z prawnie uzasadnionym celem administratora, a w przypadku wyrażenia poniższych zgód również do celów marketingowych. Jeśli chcesz wiedzieć więcej zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.