Alergeny w menu restauracyjnym

Konsekwencją rozpoczęcia stosowania przepisów rozporządzenia PE i Rady nr 1169/2011 w sprawie informacji dla konsumentów (skrót) jest nie tylko konieczność wymiany etykiet produktów opakowanych, ale także obowiązek informowania o składnikach alergennych i wywołujących reakcje nietolerancji m.in. w zakładach żywienia zbiorowego, tj. barach, restauracjach itp.

Wymóg ten oznacza dla podmiotów prowadzących tego rodzaju placówki konieczność zaplanowania, w jaki sposób przekazywane będą informacje o wszystkich alergenach obecnych w każdej serwowanej potrawie. Przy tej okazji może pojawić się szereg problemów, wynikających np. z dużej zmienności potraw, stosowanych surowców, aspektu sezonowości, skażeń krzyżowych alergenami itp. Trzeba będzie także zadbać o przeszkolenie personelu oraz stworzenie procedur mających na celu sprawne aktualizowanie informacji dotyczących alergenów w menu.

To duże wyzwanie dla sektora horeca tym bardziej, że świadomość nowego wymogu jest nadal dość niska, a kontrole związane z oceną jego stosowania rozpoczną się już 13 grudnia br.

O kwestii zmian w menu restauracyjnym rozmawiano w programie BIZNES DLA LUDZI w telewizji TVN 24 BiŚ. Rozmowę, w której uczestniczył doradca IGI FC – pani Joanna Olszak można obejrzeć pod poniższym linkiem.

http://tvn24bis.pl/magazyny,191/biznes-dla-ludzi-27-10,482248.html

źródło: IGI Food Consulting Sp. z o.o.

Zainteresował Cię ten artykuł? Porozmawiajmy!

Zadzwoń! Jesteśmy dostępni w godz. 7:00 – 15:00 w dni robocze pod numerem:
+ 48 77 485 08 01
Wolisz do nas napisać? Skorzystaj z poniższego adresu:
sekretariat@asa.eu
Masz produktowy pomysł, problem lub wyzwanie? Poniższy formularz jest do Twojej dyspozycji.

    Administratorem Twoich danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest ASA Sp. z o.o. z siedzibą w Głubczycach, ul. Oświęcimska 11, 48-100 Głubczyce. Twoje dane przetwarzane będą wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na zapytania zgodnie z prawnie uzasadnionym celem administratora, a w przypadku wyrażenia poniższych zgód również do celów marketingowych. Jeśli chcesz wiedzieć więcej zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.