Bolą Cię nerki? Sprawdź, co powinnaś zrobić

Ból nerek, często mylony z bólem brzucha, może mieć zarówno błahe, jak i całkiem poważne przyczyny. Sprawdź, jak rozpoznać tego typu dolegliwość i co robić, kiedy już się pojawia.

Gdzie bolą nerki?

Nerki znajdują się w jamie brzusznej, w przestrzeni zaotrzewnowej, tuż pod wątrobą. To właśnie z uwagi na ich umiejscowienie ich ból dość łatwo można pomylić z bólem brzucha albo bólem kręgosłupa.

Osoby, które doświadczyły intensywnego bólu nerek, opisują go jako dość głęboki, odczuwalny w środkowej i górnej części pleców, pod żebrami. Może być to dolegliwość pojawiająca się nagle, jak i przewlekła. Dość często zdarza się też, że ból nerek narasta wraz z upływem dni.

Ból nerek – dodatkowe objawy

Skoro ból nerek jest tak bardzo podobny do bólu brzucha czy pleców, skąd wiadomo, chodzi właśnie o nie? Rozpoznanie jest zazwyczaj dość proste, ponieważ ból nerek często współwystępuje z innymi dolegliwościami. Są to:

Objawy bardziej ogólne, niedotyczące bezpośrednio układu moczowego, to gorączka, mdłości, wymioty, trudności z oddawaniem kału (zatwardzenia lub biegunka), zawroty głowy, a także ogólne zmęczenie i dreszcze.

Co powoduje ból w nerkach?

Przyczyny bólu nerek mogą być bardzo różne i są to na przykład:

Niemniej zdecydowanie najczęściej przyczyną bólu jest kolka nerkowa, która jest wynikiem pojawienia się piasku (złogów i kamieni) w drogach moczowych oraz ich zablokowania. Kamienie najczęściej pojawiają się w kielichach lub miedniczkach, a także w górnej części moczowodu.

Kolka nerkowa jest niezwykle przykrą dolegliwością – ból jest silny, promieniuje aż do samej pachwiny i zupełnie uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Co robić, kiedy nerki zaczynają boleć?

Jeśli podejrzewasz, że boli Cię nerka lub nerki, koniecznie musisz skontaktować się z lekarzem. Wynika to nie tylko z faktu, że wiele chorób nerek wymaga podawania specjalistycznych leków, ale również z uwagi na możliwe inne przyczyny bólu. Schorzenia, które mogą wywoływać podobne objawy, to między innymi zapalenie opłucnej, stany zapalne korzonków nerwowych, zwłóknienie zaotrzewnowe, tętniak aorty brzusznej czy choćby problemy ginekologiczne.

Diagnostyka schorzeń w obrębie nerek polega na wykonaniu kilka badań – podstawowe to badania krwi, badania moczu oraz USG nerek, ale lekarz może zadecydować również o konieczności przeprowadzenia scyntygrafii nerek albo rezonansu magnetycznego.

Ból nerek – jak sobie pomóc?

W jaki sposób można sobie pomóc, czekając na działanie leków przepisanych przez lekarza? Oto kilka podpowiedzi:

Pamiętaj też, że jeśli ból wynika z obecności kamieni w nerkach, niewskazane jest kładzenie się do łóżka. Zamiast tego staraj się być aktywna (na ile jest to możliwe) – dzięki temu zwiększa się szansa na przesunięcie się złogów i ich wydalenie.

Zainteresował Cię ten artykuł? Porozmawiajmy!

Zadzwoń! Jesteśmy dostępni w godz. 7:00 – 15:00 w dni robocze pod numerem:
+ 48 77 485 08 01
Wolisz do nas napisać? Skorzystaj z poniższego adresu:
sekretariat@asa.eu
Masz produktowy pomysł, problem lub wyzwanie? Poniższy formularz jest do Twojej dyspozycji.

    Administratorem Twoich danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest ASA Sp. z o.o. z siedzibą w Głubczycach, ul. Oświęcimska 11, 48-100 Głubczyce. Twoje dane przetwarzane będą wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na zapytania zgodnie z prawnie uzasadnionym celem administratora, a w przypadku wyrażenia poniższych zgód również do celów marketingowych. Jeśli chcesz wiedzieć więcej zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.