Jaka woda zdrowia doda (część 1)

Nasz organizm składa się z wody (z 70% u mężczyzn, 60% u kobiet). Wraz z wiekiem tracimy wodę z tkanek miękkich np. skóry, mięśni, narządów wewnętrznych oraz z tkanek twardych czyli kości i wówczas pozostaje w naszym organizmie tylko ok. 45 - 50 % wody.
Woda to życie, w ludzkim organizmie wszystkie procesy i reakcje biomechaniczne bez wody nie mogłyby się odbywać.

Dlaczego należy pić wodę?
Bez jedzenia możemy wytrzymać 20-30 dni, a bez wody tylko kilka. Podstawowymi funkcjami za jakie odpowiada woda w naszym organizmie są:

Ile powinniśmy pić wody?
Jak widzimy woda wspomaga i gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, dlatego nie jest obojętna kwestia ile jej pić? A pić należy jej tyle, aby nie zaburzyć wymienionych procesów. Minimalna ilości wody wypijanej przez kobiety to 2,5 litra wody dziennie, mężczyźni 3,5 litra. Nie zapominajmy, że osoby uprawiające sport, rekreację oraz wykonujące pracę fizyczną w upały, powinny zwiększyć spożycie wody nawet o 50%. Wypijanie zbyt małych ilości  wody może spowodować odwodnienie, bóle głowy, migreny, a w dłuższej perspektywie przyspiesza procesy starzenia, wysusza skórę, i może upośledzić pracę wątroby i nerek. Picie poniżej 2 litrów wody dziennie demineralizuje organizm uniemożliwiając mu pozbycie się toksycznych związków z organizmu i silnie zakwasza organizm, demineralizując kości, niszcząc struktury mięśni i inne struktury białkowe w naszym ciele. Taki stan rzeczy w dłuższym okresie czasu jest przyczyną powstawania nowotworów.

Rodzaje wód
Większość z nas ma problemy z nazewnictwem wody i ma słabą orientację w ich klasyfikacji. Nie odróżniamy wody źródlanej, stołowej i mineralnej. Dla nas każda woda jest mineralna. A woda wodzie nierówna.
Woda źródlana naturalna pochodzi z warstw podziemnych wodonośnych, krystalicznie czystych źródeł, dobrze izolowana od czynników zewnętrznych zachowująca czystość, pozbawiona zanieczyszczeń chemicznych oraz mikroorganizmów szkodliwych dla zdrowia.

Jaką wodę pić?
Woda źródlana nie pozostawia w organizmie wystarczającej ilości minerałów. Woda pozbawiona minerałów jest wręcz szkodliwa dla zdrowia , bo wypłukuje związki mineralne z organizmu człowieka poprzez swój niski potencjał. Przykładem nieco drastycznym ale pokazującym wagę związków mineralnych w wodzie, są publikacje naukowe, w których dowiedziono, że wypicie przez osobę 5 litrów wody destylowanej jednorazowo doprowadzi ją do śmierci.
Jak dowodzą badania naukowe najzdrowsza woda dla osób aktywnych uprawiających sport i rekreację, ciężko pracujących, przebywających na słońcu w upalne dni to woda Średnio zmineralizowana posiadająca od 500mg/l-1500mg/l związków mineralnych.
Wody Wysoko zmineralizowane są bardzo zdrowe, ale stosujemy je tylko pod kontrolą lekarza, aby nie przekroczyć zalecanych dawek minerałów.
Wody źródlane najlepiej nadają się na herbatę i kawę, ze względu na neutralny smak i zapach oraz dla dzieci do 1 roku życia, gdyż potrzebują niewielkich ilości elektrolitów.
Wodę pijemy małymi łykami, spokojnie, żeby organizm zdążył przyswoić wodę. Wypijanie więcej niż 0.5litra naraz, spowoduje odwadnianie organizmu i tracenie cennych minerałów.

Na co zwrócić uwagę kupując wodę
Wybierając wodę nie kierujmy się reklamą, zwracajmy uwagę na ilość poszczególnych składników mineralnych, które znajdziemy na etykiecie. Wybieramy wodę o większej zawartości magnezu i wapnia, a niskiej zawartości dwutlenku węgla. Zalecana dzienna dawka magnezu to 300mg, a wapnia 800 mg, dwutlenku węgla nie powinna przekraczać 1500mg/l. Powinniśmy szukać wody naturalnie nasyconej dwutlenkiem węgla, ale o tym w kolejnym artykule.

W nasszym kolejnym artykule dowiesz się o:

Joanna i Dariusz Brzezińscy

Zainteresował Cię ten artykuł? Porozmawiajmy!

Zadzwoń! Jesteśmy dostępni w godz. 7:00 – 15:00 w dni robocze pod numerem:
+ 48 77 485 08 01
Wolisz do nas napisać? Skorzystaj z poniższego adresu:
sekretariat@asa.eu
Masz produktowy pomysł, problem lub wyzwanie? Poniższy formularz jest do Twojej dyspozycji.

    Administratorem Twoich danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest ASA Sp. z o.o. z siedzibą w Głubczycach, ul. Oświęcimska 11, 48-100 Głubczyce. Twoje dane przetwarzane będą wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na zapytania zgodnie z prawnie uzasadnionym celem administratora, a w przypadku wyrażenia poniższych zgód również do celów marketingowych. Jeśli chcesz wiedzieć więcej zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.