Które pokarmy są dobre dla naszych jelit?

Gdy jelita źle funkcjonują, przekłada się to na cały organizm – pojawia się zmęczenie, poczucie obrzmienia, dolegliwości bólowe w obszarze jamy brzusznej. Jest nam po prostu „niewygodnie” we własnym ciele, nie wspominając o utrudnionych wypróżnieniach. Na szczęście na to wszystko jest sposób. Jeśli będziesz jeść niektóre produkty spożywcze, zaczniesz czuć się o wiele lepiej!

Które produkty są szczególnie dobre dla naszych jelit?

  1. Kiszonki

Jeśli pragniesz, aby twoje jelita pracowały „na pełnych obrotach” i były wypełnione dobrymi bakteriami, jak najczęściej sięgaj po kiszonki. Kiszona kapusta, kiszone ogórki – wszystkie one mają bardzo cenne bakterie kwasu mlekowego, które chronią jelita, obniżają ich pH i produkują przydatne enzymy.

  1. Fermentowany nabiał

Jeśli nie przepadasz za kiszonkami, sięgaj po kefiry i jogurty (przede wszystkim po te naturalne). One również zawierają sporo bakterii kwasu mlekowego. Pamiętaj jednak, aby wybierać jogurty świadomie – szukaj takich produktów, które nie zawierają np. mleka w proszku.

Uwaga! Pamiętaj, że w bardzo prosty sposób możesz przygotować niezwykle dobry dla jelit jogurt domowy. To, czego potrzebujesz, to mleko oraz starter z bakteriami. Starter możesz kupisz w internecie albo przygotować go samodzielnie dzięki instrukcjom z sieci.

  1. Błonnik

Błonnik jest jak wielka szczotka, która sprawnie i szybko oczyszcza nasze jelita z wszelkich zalegających resztek pokarmowych. Reguluje on też rytm wypróżnień, co przekłada się na nasze lepsze samopoczucie oraz mniejszą wagę.

Błonnik spożywaj codziennie. Znajdziesz go w otrębach, kaszach, makaronie razowym, płatkach zbożowych, brązowym ryżu, warzywach strączkowych i owocach. Pamiętaj, że aby błonnik działał, musisz pić co najmniej 2 litry wody dziennie.

  1. Woda

Skoro o wodzie mowa – czy wiesz, że jeśli nie pijesz jej w odpowiednich ilościach, nie masz szans na dobre samopoczucie oraz sprawne wypróżnianie? Dostarczanie organizmowi co najmniej dwóch litrów wody dziennie sprawia, że jelito grube ją oddaje, a nie wręcz „wciąga” z organizmu.

Jeśli nie lubisz wody w jej klasycznej postaci – eksperymentuj. Możesz pić wodę z miodem, wodę z cytryną, lemoniadę (ale bez cukru – użyj ksylitolu) albo po prostu wodę z owocami. Ważne jest, aby Twój organizm był porządnie nawodniony.

  1. Chude mięsa

Poza powyższym dbaj, aby w twojej diecie na co dzień znajdowały się chude mięsa (zwłaszcza drób) i ryby, sięgaj też po zioła. Zioła są po stokroć lepsze niż sól, ponieważ nie zatrzymują wody w organizmie – wręcz przeciwnie, działają prozdrowotnie.

Dieta jelitowa – czego unikać?

Wiersz już, po co sięgać, chcąc regularnie się wypróżniać i czuć się lekko. Czas na listę produktów „zakazanych”, czyli takich, które naprawdę szkodzą naszym jelitom.

Czasem trzeba zażyć antybiotyk i nie należy z tym dyskutować. Nierzadko jednak zdarza się, że robimy to „na wyrost”, pragnąć jak najszybciej zakończyć infekcję. Warto pamiętać, że takie leki fatalnie wpływają na florę bakteryjną jelit – jej odbudowanie może trwać całymi tygodniami.

Ciężkie do strawienia, tłuste czerwone mięso to duże, trawienne wyzwanie. Ponadto z badań wynika, że osoby, które jedzą je często, są bardziej narażone na nowotwór złośliwy jelita grubego. Sięgaj po nie zatem jak najrzadziej, a jeśli już masz na nie ochotę, to przyrządzaj je poprzez duszenie, ew. pieczenie.

Pamiętaj o złotej zasadzie: im krótsza lista składników na etykiecie danego produktu, tym lepiej dla twojego zdrowia. Unikaj też wszystkiego, co ma wiele „E” w składzie – takie sztuczne barwniki, konserwanty i substancje zapachowe są rakotwórcze.

To substancja słodząca, która często zastępuje cukier. Jeśli będziesz jadła go często, będą dokuczać ci biegunki oraz bolesne skurcze jelit. Krótko mówiąc – pamiętaj, by ograniczać liczbę produktów „fit”.

Regularne jedzenie fast foodów sprzyja nadwadze, miażdżycy, a do tego ma fatalny wpływ na jelita. Unikaj tego typu produktów za szelką cenę – jeśli masz ochotę na burgera, to zrób go samodzielnie, korzystając z wartościowych składników i ograniczając tłuszcz. Twoje jelita ci za to podziękują.

Zainteresował Cię ten artykuł? Porozmawiajmy!

Zadzwoń! Jesteśmy dostępni w godz. 7:00 – 15:00 w dni robocze pod numerem:
+ 48 77 485 08 01
Wolisz do nas napisać? Skorzystaj z poniższego adresu:
sekretariat@asa.eu
Masz produktowy pomysł, problem lub wyzwanie? Poniższy formularz jest do Twojej dyspozycji.

    Administratorem Twoich danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest ASA Sp. z o.o. z siedzibą w Głubczycach, ul. Oświęcimska 11, 48-100 Głubczyce. Twoje dane przetwarzane będą wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na zapytania zgodnie z prawnie uzasadnionym celem administratora, a w przypadku wyrażenia poniższych zgód również do celów marketingowych. Jeśli chcesz wiedzieć więcej zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.