Naturalnymi sposobami w zespół jelita drażliwego. Po co warto sięgać?

Wzdęcia, bóle brzucha, ciągłe biegunki lub zaparcia – IBS, czyli zespół jelita drażliwego, może znacząco pogarszać naszą jakość życia. Na szczęście można temu zaradzić przy pomocy domowych sposobów. Sprawdź, które sprawiają się najlepiej.

Czym jest IBS?

IBS, czyli zespół jelita drażliwego, to przewlekła choroba jelit, która występuje nawet u 30% z nas, przy czym częściej dotyka kobiety. Objawia się przede wszystkim dolegliwościami bólowymi w obszarze jelit, a także biegunkami lub/i zaparciami. Przyczyn przypadłości upatruje się głównie w nieprawidłowej diecie, siedzącym trybie życia oraz stresie.

W większości przypadków chorym nie podaje się specjalistycznych leków, a zaleca zmianę trybu życia – stosowanie takich domowych sposobów może bowiem przynosić świetne rezultaty.

Domowymi sposobami w IBS – co warto robić?

Zespół jelita drażliwego może znacząco przełożyć się na jakość życia – powoduje nie tylko dolegliwości bólowe, ale również zmęczenie, bóle głowy, poczucie pełności, dodatkowo przekłada się na pewność siebie. Dobra wiadomość jest taka, że przy zastosowaniu poniższych metod, czyli dzięki zmianie stylu życia, dolegliwości znacząco się zmniejszą albo wręcz znikną.

Niezależnie od tego, czy w twojej chorobie dominują biegunki czy zatwardzenia/zaparcia, zrezygnuj z jedzenia potraw wzdymających, smażonych, fast foodów oraz słodyczy. Wszystkie one w ogromnym stopniu wpływają na funkcjonowanie jelit, nasilając dolegliwości.

Jeśli cierpisz na biegunkową postać IBS, unikaj produktów bogatych w błonnik pokarmowy. Nie dla ciebie jest między innymi kapusta, kalafior czy warzywa strączkowe. Powinnaś za to sięgać po pszenne pieczywo, banany czy musy owocowe. Unikaj alkoholu.

Jeśli bardziej niż biegunki dręczą cię zaparcia, jedz produkty z dużą zawartością błonnika i pij bardzo duże ilości wody.

Probiotyki to tzw. „dobre bakterie”, które szybko i skutecznie poprawiają funkcjonowanie jelit. Pamiętaj, aby poprosić farmaceutę o dopasowanie probiotyku do twoich potrzeb – ma to duże znaczenie dla późniejszych efektów.

Niezależnie od tego, jaką aktywność fizyczną wybierzesz, pozytywnie wpłynie ona na twoje samopoczucie. Regularne ćwiczenia, treningi lub po prostu spacery zmuszą jelita do większej sprawności, a dodatkowo dobrze wpłyną na twoje samopoczucie oraz wagę ciała.

Eksperci często podkreślają, że zespół jelita drażliwego jest przypadłością psychosomatyczną, czyli reakcją ciała na stres. Dlatego w zmniejszeniu dolegliwości może pomóc zadbanie o swoje zdrowie psychiczne. Jeśli miewasz dużo stresu na co dzień, zapoznaj się z technikami relaksacyjnymi i zacznij je stosować. Warto byłoby też skorzystać z pomocy psychologa.

W zmniejszeniu dolegliwości związanych z IBS pomoże ci również rzucenie palenia. Niezależnie od tego, czy palisz tradycyjne papierosy, papierosy podgrzewane czy elektroniczne, rzucenie nałogu przyniesie ci ulgę.

Osoby cierpiące na IBS powinny dużo pić. Sięgaj nie tylko po wodę, ale również po dobroczynne herbaty. Na jelita świetnie oddziałuje m.in. herbata z pokrzywy, rumianku czy skrzypu polnego. Codziennie pij również soki warzywne, najlepiej te przygotowane samodzielnie.

Zainteresował Cię ten artykuł? Porozmawiajmy!

Zadzwoń! Jesteśmy dostępni w godz. 7:00 – 15:00 w dni robocze pod numerem:
+ 48 77 485 08 01
Wolisz do nas napisać? Skorzystaj z poniższego adresu:
sekretariat@asa.eu
Masz produktowy pomysł, problem lub wyzwanie? Poniższy formularz jest do Twojej dyspozycji.

    Administratorem Twoich danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest ASA Sp. z o.o. z siedzibą w Głubczycach, ul. Oświęcimska 11, 48-100 Głubczyce. Twoje dane przetwarzane będą wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na zapytania zgodnie z prawnie uzasadnionym celem administratora, a w przypadku wyrażenia poniższych zgód również do celów marketingowych. Jeśli chcesz wiedzieć więcej zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.