Nowej generacji polska proteza serca już niedługo będzie ratowała życie pacjentów

Nowa generacja pozaustrojowej, pulsacyjnej protezy wspomagania serca Religa Heart EXT powstała na bazie doświadczeń klinicznych, związanych ze stosowaniem przez ponad 10 lat pierwszej polskiej protezy serca, opracowanej z inspiracji prof. Zbigniewa Religi.

W protezie Religa Heart EXT zastosowano najnowocześniejsze na świecie biomateriały, pozwalające na wydłużenie czasu życia protezy  nawet do 3 lat oraz rozwiązania konstrukcyjne eliminujące wszystkie czynniki ryzyka, jakie  zidentyfikowano w klinicznym stosowaniu pierwszych protez serca, opracowanych w Polsce kilkanaście lat temu. Pozaustrojowa, pulsacyjna proteza Religa Heart EXT przeznaczona jest do wspomagania serca od kilku do kilkunastu miesięcy.
 „Proteza ta reprezentuje nową markę Religa Heart, którą chcielibyśmy wprowadzić na globalny rynek światowy. Przeszła badania oceny funkcjonalności i bezpieczeństwa w licznych testach laboratoryjnych oraz w doświadczeniach na zwierzętach. Na tej podstawie Komisja Bioetyczna zezwoliła na doświadczalne zastosowanie jej u ludzi, a Urząd Rejestracji Wyrobów Medycznych zgodził się na wykonanie eksperymentu klinicznego, który ma być przeprowadzony w Instytucie Kardiologii w Warszawie oraz w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu” – mówi o perspektywach dr Jan Sarna – dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii.
W pozaustrojowej pompie wspomagania serca Religa Heart EXT zastosowano po raz pierwszy oryginalną konstrukcję zastawki dyskowej, opracowaną przez prof. Jacka Molla, wybitnego polskiego kardiochirurga i bioinżynieria, która przygotowana została do wersji klinicznej przez zespół Instytutu Maszyn Przepływowych Politechniki Łódzkiej i Pracowni Sztucznego Serca Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii. Dzięki tej zastawce możliwe jest ograniczenie turbulencji powodujących niszczenie elementów morfotycznych krwi i wykrzepianie jej w protezie serca.
 „Religa Heart EXT – nasza najnowsza pulsacyjna proteza pozaustrojowa, przeznaczona jest dla pacjentów z niewydolnym sercem, oczekujących na transplantację. Pobiera krew przez koniuszek serca z lewej komory do aorty. Takie odciążenie mięśnia sercowego, wsparte leczeniem, w niektórych przypadkach doprowadzić może do wyleczenia serca, dzięki czemu przeszczep może okazać się niepotrzebny” – wyjaśnia Roman Kustosz, kierownik Pracowni Sztucznego Serca Fundacji.
Do sterowania pracą protez Religa Heart EXT w badaniach doświadczalnych wykorzystywany będzie pierwszy polski zminiaturyzowany przenośny sterownik pneumatycznych protez serca. Zasilany jest  on z baterii, dzięki czemu pacjent jest mobilny, a wspomaganie jego serca odbywać się może w warunkach szpitalnych i pozaszpitalnych, np. w centrum rehabilitacji, czy w domu.

Źródło: Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religii w Zabrzu www.frk.pl

Zainteresował Cię ten artykuł? Porozmawiajmy!

Zadzwoń! Jesteśmy dostępni w godz. 7:00 – 15:00 w dni robocze pod numerem:
+ 48 77 485 08 01
Wolisz do nas napisać? Skorzystaj z poniższego adresu:
sekretariat@asa.eu
Masz produktowy pomysł, problem lub wyzwanie? Poniższy formularz jest do Twojej dyspozycji.

    Administratorem Twoich danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest ASA Sp. z o.o. z siedzibą w Głubczycach, ul. Oświęcimska 11, 48-100 Głubczyce. Twoje dane przetwarzane będą wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na zapytania zgodnie z prawnie uzasadnionym celem administratora, a w przypadku wyrażenia poniższych zgód również do celów marketingowych. Jeśli chcesz wiedzieć więcej zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.