Polka i zdrowie piersi. Czy pamiętamy o regularnych badaniach? Raport

Czy wiesz, że rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym zarówno w Polsce, jak i na świecie? Średnie szacunki wskazują, że u każdej z nas ryzyko zachorowania wynosi 12%, przy czym trzeba pamiętać, że u niektórych kobiet, obarczonych mutacjami w genach BRCA1 lub BRCA2, jest ono zdecydowanie wyższe. Sprawdźmy, ile z nas ma szanse na całkowite wyleczenie i czy staramy się chronić przed rakiem piersi, pamiętając o profilaktyce.

Zachorowania na raka piersi w Polsce

Złośliwy nowotwór piersi zdecydowanie wyróżnia się na tle innych pod względem częstotliwości występowania, co obrazuje poniższy wykres:


Za: „Rak piersi nie ma metryki”, raport opracowany dla firmy Braster i fundacji OnkoCafe przez DELab UW

Powyższe dane wskazują, że aż jedna piąta wśród wykrywanych u kobiet nowotworów złośliwych to właśnie rak piersi. Niestety jak dowdzą inne badania, częstotliwość występowania tego typu raka od lat systematycznie rośnie:


Za: Krajowy rejestr nowotworów

Względne przeżycie po zachorowaniu. Czy rak piersi = wyrok?

Mówi się, że „rak piersi to nie wyrok”. To prawda – biorąc pod uwagę względnie przeżycia 5-letnie, które traktowane są na równi z pełnym wyzdrowieniem, przeciętna chora ma na nie bardzo duże szanse:

Nie sposób nie zauważyć, że na tle Europy nasz wynik nie jest imponujący. Warto jednak przypomnieć, że jest on i tak wysoki w porównaniu do 5-letniego przeżycia kobiet chorujących na inne złośliwe nowotwory (46,5%).

Jaki typ nowotworu atakuje najczęściej?

Istnieje bardzo różnych typów raka piersi. Jeden z głównych podziałów dzieli te nowotwory na hormonozależne oraz te, które nie mają związku z pracą hormonów. Jak często diagnozowane są poszczególne z nich?


Za: Kampania edukacyjna nt. raka piersi Federacji Stowarzyszeń Amazonki wraz z marką Pfizer

W tym miejscu należy wyjaśnić, że rak hormonozależny ER (+), HER2(-) uważany jest za najbardziej agresywny. Z drugiej strony współczesna medycyna dysponuje coraz bardziej dopasowanymi lekami (stosuje się już hormonoterapię, chemioterapię, a taki inhibitory), dzięki czemu szanse na pokonanie choroby są całkiem duże.

Czy Polki się badają?

Lekarze od lat namawiają kobiety na regularne badania piersi – to, czy dana pacjentka będzie miała duże szanse na przeżycie, w ogromnym stopniu zależy bowiem od stopnia zaawansowania choroby. I tu pojawia się pytanie – czy Polki poddają się badaniom, które pozwalają na wczesne wykrycie nowotworu?


Za: „Rak piersi nie ma metryki”, raport opracowany dla firmy Braster i fundacji OnkoCafe przez DELab UW

W całej Europie wzrasta zachorowalność na raka piersi. Jednak jedynie w Polsce rośnie również umieralność – w pozostałych krajach Europy stale zmniejsza się liczba zgonów. Niestety, dopóki dostępność do darmowych badań będzie tak ograniczona, jak do tej pory, statystyki w naszym kraju raczej się nie zmienią.

Zainteresował Cię ten artykuł? Porozmawiajmy!

Zadzwoń! Jesteśmy dostępni w godz. 7:00 – 15:00 w dni robocze pod numerem:
+ 48 77 485 08 01
Wolisz do nas napisać? Skorzystaj z poniższego adresu:
sekretariat@asa.eu
Masz produktowy pomysł, problem lub wyzwanie? Poniższy formularz jest do Twojej dyspozycji.

    Administratorem Twoich danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest ASA Sp. z o.o. z siedzibą w Głubczycach, ul. Oświęcimska 11, 48-100 Głubczyce. Twoje dane przetwarzane będą wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na zapytania zgodnie z prawnie uzasadnionym celem administratora, a w przypadku wyrażenia poniższych zgód również do celów marketingowych. Jeśli chcesz wiedzieć więcej zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.