Udar – pierwsze objawy. Czy na pewno je znasz?

Choć raz na jakiś czas w mediach pojawiają się informacje o tym, jakie są pierwsze objawy udaru, wciąż wielu z nas ich nie zna. Przypominamy zatem, czym różni się udar krwotoczny od niedokrwiennego i jak objawiają się oba te stany.

Udar – rodzaje

Udary mózgu dzielimy na niedokrwienny lub krwotoczne. Te pierwsze stanowią aż 85% przypadków udarów i są efektem zwężenia lub całkowitej niedrożności tętnic domózgowych lub wewnątrzmózgowych, mogą być też wywołane przez zator.

Udar krwotoczny to taki, który jest skutkiem krwotoku śródmózgowego albo podpajęczynówkowego. W przypadku zalania mózgu krwią rokowania pacjenta są zazwyczaj gorsze niż w udarze niedokrwiennym.

Pierwsze objawy udaru

Czy masz pewność, że znasz wszystkie objawy udaru? Jeśli nie, to czas odświeżyć wiedzę. O trwającym udarze mogą świadczyć następujące objawy:

Pierwsze objawy udaru a wątpliwości

Objawy udaru nie zawsze są jednoznaczne, nie muszą też wystąpić „w komplecie”. Dlatego osobom, które podejrzewają, że ich bliscy mają udar, zaleca się zastosowanie prostego, trzyczęściowego testu – poproszenie danego członka rodziny o uśmiechnięcie się, podniesienie obu rąk, a następnie o powtórzenie prostego zdania. Niesymetryczny uśmiech, trudność z uniesieniem jednej ręki albo bełkotanie powinno skłonić innych do natychmiastowego wezwania pogotowia.

Pierwsze objawy udary – co, gdy ustępują samoistnie?

Zdarza się, że objawy udaru ustępują po np. dwudziestu minutach albo kilku godzinach. W takiej sytuacji ogromna większość pacjentów rezygnuje z wizyty u lekarza – sądząc, że nic złego się nie stało. To poważny błąd.

W świecie medycznym istnieje zjawisko o nazwie „miniudar”. To przejściowe niedokrwienie mózgu, którego objawy są identyczne jak w przypadku zwykłego udaru – tyle że samoistnie ustępują, nie powodując żadnych ubytków na zdrowiu. Krótko mówiąc, dana osoba czuje się dokładnie tak, jakby nigdy nic się nie stało.

Lekarze od lat ostrzegają, że tzw. miniudar należy traktować jako ostrzeżenie od organizmu. Według badań naukowych aż u 40% osób, które doświadczają takiej przypadłości, dojdzie do udaru niedokrwiennego – będzie to już jednak „prawdziwy” udar, w czasie którego zaistnieje duże ryzyko zgonu. Aż 20% tych pacjentów dozna dużego udaru w ciągu 48 godzin po miniudarze.

Udar mózgu – tu naprawdę liczy się czas

Zawsze, gdy zagrożone jest czyjeś zdrowie lub życie, mówi się, że liczy się każda minuta. W przypadku udaru należy traktować to powiedzenie dosłownie – z każdą minutą niedotlenienia mózgu szanse na powrót danej osoby do zdrowia maleją. Dlatego jeśli tylko masz chociaż cień podejrzenia, że chodzi właśnie o udar, bez wahania dzwoń na pogotowie.

Zainteresował Cię ten artykuł? Porozmawiajmy!

Zadzwoń! Jesteśmy dostępni w godz. 7:00 – 15:00 w dni robocze pod numerem:
+ 48 77 485 08 01
Wolisz do nas napisać? Skorzystaj z poniższego adresu:
sekretariat@asa.eu
Masz produktowy pomysł, problem lub wyzwanie? Poniższy formularz jest do Twojej dyspozycji.

    Administratorem Twoich danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest ASA Sp. z o.o. z siedzibą w Głubczycach, ul. Oświęcimska 11, 48-100 Głubczyce. Twoje dane przetwarzane będą wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na zapytania zgodnie z prawnie uzasadnionym celem administratora, a w przypadku wyrażenia poniższych zgód również do celów marketingowych. Jeśli chcesz wiedzieć więcej zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.