13 marca – Światowy Dzień Nerek

13 marca już  po raz ósmy obchodzić będziemy Światowy Dzień Nerek. W tym roku akcja przebiegać będzie pod hasłem „Nerki starzeją się dokładnie tak jak Ty”.

Tym razem szczególną uwagę postanowiono poświęcić Przewlekłej Chorobie Nerek (PChN), która  dotyka osoby w każdym wieku, jednak szczególnie narażone są osoby powyżej 60 roku życia.  Z tego powodu to głównie seniorzy powinni regularnie wykonywać badania profilaktyczne czyli raz do roku ogólne badanie moczu oraz poziomu kreatyniny we krwi.
Skierowanie na to badanie może wystawić lekarz rodzinny. Warto się o nie upomnieć.

Badania powinny wykonać także osoby należące do grupy ryzyka, czyli osoby z cukrzycą, nadciśnieniem i chorobami nerek w rodzinie.

Dbaj o nerki!
We wczesnych stadiach PChN przebiega bezobjawowo (chore nerki nie bolą), ale już wtedy zwiększa się około pięciokrotnie ryzyko rozwoju miażdżycy i chorób serca.

Nieleczona PChN prowadzi do niewydolności nerek i konieczności poddawania się dializom (tzw. sztuczna nerka). Liczba chorych leczonych w ten sposób i za pomocą przeszczepów rośnie w zawrotnym tempie.

Czy nasza wiedza na temat nerek i metod leczenia jest wystarczająca?
Najczęściej nie, dlatego zapraszamy do lektury artykułów poświęconych tej tematyce, a w szczególności transplantologii tego narządu. Link

Zainteresował Cię ten artykuł? Porozmawiajmy!

Zadzwoń! Jesteśmy dostępni w godz. 7:00 – 15:00 w dni robocze pod numerem:
+ 48 77 485 08 01
Wolisz do nas napisać? Skorzystaj z poniższego adresu:
sekretariat@asa.eu
Masz produktowy pomysł, problem lub wyzwanie? Poniższy formularz jest do Twojej dyspozycji.

    Administratorem Twoich danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest ASA Sp. z o.o. z siedzibą w Głubczycach, ul. Oświęcimska 11, 48-100 Głubczyce. Twoje dane przetwarzane będą wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na zapytania zgodnie z prawnie uzasadnionym celem administratora, a w przypadku wyrażenia poniższych zgód również do celów marketingowych. Jeśli chcesz wiedzieć więcej zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.