Opieka i troska, współczucie, a może „święty spokój”? Czego oczekuje od nas partner, gdy choruje na przeziębienie lub grypę?

Okres zimowo-wiosenny to czas, w którym z dużym prawdopodobieństwem zmierzymy się z infekcją wirusową swoją lub swojego partnera. W jaki sposób choroba wpływa na nasze relacje? Jakie leki polecić bliskiej osobieaby szybko stanęła na nogi? I czego oczekujemy od partnera, gdy jesteśmy przeziębieni?

Co 4. Polak uważa, że objawy przeziębienia i grypy, a zwłaszcza niedrożne drogi oddechowe mają negatywny wpływ na ich życie intymne – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie marki Vicks[1].Infekcja utrudnia nam możliwość zbliżenia, pocałunków, współżycia, powoduje uczucie dyskomfortu, a także odbiera siły i chęci na zbliżenie. Badanie pokazuje jednak, że kobiety i mężczyźni mają inne oczekiwania co do swoich partnerów, gdy dopadnie ich choroba. Panie wymagają przede wszystkim opieki i troski, rozumianej jako przygotowywanie posiłków, robienie zakupów, podawanie leków (58%) oraz przejęcia obowiązków domowych i opieki nad dziećmi (50%). Panowie natomiast oprócz opieki i troski (45%), najbardziej potrzebują „świętego spokoju” (30%), a także, znacznie bardziej niż kobiety, współczucia (9% vs 15%).

Chociaż kobiece i męskie podejście do chorowania nieco się różni, przeziębienie i grypa atakuje nas z tą samą częstotliwością. Bez względu na to jakie objawy odczuwamy musimy wiedzieć jak skutecznie z nimi walczyć. Ważne jest rozpoznanie z jakim rodzajem choroby mamy do czynienia, dokładne zidentyfikowanie symptomów i dobranie odpowiedniego leczenia. Jeśli nasz partner choruje, wybierzmy się do apteki po preparaty łagodzące uciążliwe dolegliwości lub jeden lek, działający kompleksowo. Dodatkowo, uświadommy mu, że pozostanie w domu na czas choroby to naprawdę dobry pomysł – im więcej będzie odpoczywał, tym szybciej wróci do zdrowia. Zaopatrzmy też domową apteczkę w spory zestaw chusteczek higienicznych i nie odmawiajmy przygotowania kolejnej herbaty – pamiętajmy, że przyjmowanie dużej ilości płynów, zwłaszcza tych ciepłych, może przynieść ulgę w bólu gardła i działać obkurczająco – komentuje Magdalena M. Piórkowska, internista.

Co jeszcze możemy zrobić dla swojego partnera?


[1]Badanie zostało zrealizowane w dniach 6.12-12.12.2016 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel na grupie 1000 Polaków na zlecenie TEVA Polska. Wyniki badań dostępne w siedzibie zleceniodawcy.

Zainteresował Cię ten artykuł? Porozmawiajmy!

Zadzwoń! Jesteśmy dostępni w godz. 7:00 – 15:00 w dni robocze pod numerem:
+ 48 77 485 08 01
Wolisz do nas napisać? Skorzystaj z poniższego adresu:
sekretariat@asa.eu
Masz produktowy pomysł, problem lub wyzwanie? Poniższy formularz jest do Twojej dyspozycji.

    Administratorem Twoich danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest ASA Sp. z o.o. z siedzibą w Głubczycach, ul. Oświęcimska 11, 48-100 Głubczyce. Twoje dane przetwarzane będą wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na zapytania zgodnie z prawnie uzasadnionym celem administratora, a w przypadku wyrażenia poniższych zgód również do celów marketingowych. Jeśli chcesz wiedzieć więcej zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.